12/02/2023
Singular Logic 13 8 13 13 - 47 -
Χάνειball 13 10 12 8 - 43 -

Άντεξε στο τέλος και πανηγύρισε η Space Hellas 2!

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι από το πρώτο δευτερόλεπτο, η Space Hellas 2 ήταν εκείνη που έφυγε με χαμόγελο από το γήπεδο, καθώς επικράτησε της Χάνειball με 47-43. Η Space Hellas 2 ήταν πιο ψύχραιμη στα τελευταία καθοριστικά λεπτά και έτσι έφτασε στην 9η νίκη της στη σεζόν (9-10), με την Χάνειball να βάζει τέλος στο μικρό σερί της και να πέφτει στο 13-6.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ορεξάτοι, πήραν «κεφάλι» στο σκορ και προηγήθηκαν 6-2. Η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Κωνσταντίνος Χριστόπουλος έκανε το 10-10. Το προβάδισμα άλλαζε «χέρια» στη συνέχεια, ωστόσο το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στην ισοπαλία, καθώς ο Κωνσταντίνος Χριστόπουλος με τρίποντο έκανε το 13-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αναστασόπουλος ανέλαβε να οδηγήσει επιθετικά την ομάδα του, η οποία έφτασε στο +6 (21-15). Η Χάνειball έβγαλε αντίδραση και με τους Κωνσταντίνο Χριστόπουλο και Καραμπά να βρίσκουν το «δρόμο» προς το αντίπαλο καλάθι, έφερε και πάλι το ματς στα ίσα για το 21-21. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έφυγαν για το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ, μιας και ο Κωνσταντίνος Χριστόπουλος διαμόρφωσε το 21-23 που ήταν και το σκορ μετά το τέλος της περιόδου.

Η Χάνειball μπήκε κάπως πιο αποφασισμένη σε άμυνα και επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και ξέφυγε για λίγο στο +8 (27-35). Η Space Hellas 2 δεν το έβαλε κάτω, ο Παλιοκώστας βγήκε μπροστά και σε συνεργασία με τους Καραχάλιο και Μόκα έφτασαν την ομάδα τους στον πόντο, με το σκορ στο φινάλε της τρίτης περιόδου να γράφει 34-35.

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν άφηνε την άλλη να ξεφύγει και έτσι, όπως όλα έδειχναν, ο νικητής θα κρινόταν στις τελευταίες επιθέσεις. Ο Ιγκνιάτοβιτς λίγο πριν το τέλος έφερε και πάλι στην ισοπαλία το ματς (43-43), ενώ ο Παλιοκώστας σε μία από τις πιο καθοριστικές επιθέσεις βρήκε καλάθι και έβαλε μπροστά την ομάδα του για το 45-43. Η Χάνειball δεν εκμεταλλεύτηκε την κατοχή της και ο Καραχάλιος με «κρύο αίμα» από την γραμμή των βολών διαμόρφωσε το 47-43 και «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτριος Παλιοκώστας με 9 πόντους, 1 ασίστ και 9 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι. Από την Χάνειball ξεχώρισε ο Γεώργιος Καραμπάς ο οποίος πέτυχε 10 πόντους, έδωσε 1 ασίστ και πήρε 6 ριμπάουντ.

Η Space Hellas 2 είχε 20/54 δίποντα, 0/11 τρίποντα, 7/15 βολές και 46 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησε 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ. Η Χάνειball είχε 13/53 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 8/16 βολές, 49 ριμπάουντ, όπως και 10 ασίστ, 12 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Space Hellas 2 (Ντουμάνης): Αναστασόπουλος 7(2ρ.), Αράπογλου 4(1ρ.), Αυγερινός, Δευτεραίος 2(3ρ.), Ιγκνιάτοβιτς 6(7ρ.), Καραφώτης 2(5ρ.), Καραχάλιος 10(5ρ.), Μαρίνος, Μόκας 4(4ρ.), Παλιοκώστας 9(9ρ.), Σκαρδούτσος 3(5ρ.)

Χάνειball (Δ. Χριστόπουλος): Δαμουλάκης 4(4ρ.), Καραμπάς 10(6ρ.), Κότσιφας 5(1ρ.), Μπελεφάντης 2(8ρ.), Ι. Χριστόπουλος 6(11ρ.), Κ. Χριστόπουλους 6(5ρ.), Δ. Χριστόπουλος 2(3ρ.), Κ. Χριστόπουλος 8(11ρ.)

Τι μας άρεσε: Το αγωνιώδες φινάλε της αναμέτρησης.