26/12/2019
Kavlanta Hawks 10 5 16 7 - 38 -
Campeon Εθνικός Star 17 9 9 11 - 46 -

Άντεξε το zone press και πήρε τη νίκη ο Εθνικός Star.

Οι Kavlanta Hawks ως γηπεδούχοι στο κλειστό των εκπαιδευτηρίων του Πλάτωνα, την Κυριακή 22/12/2019, φιλοξένησαν τον Εθνικό Star στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Winter Development League 2. Οι δύο ομάδες δεν είχαν ξαναβρεθεί αντιμέτωπες και μας χάρισαν ένα έντονο παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στον τρόπο που ανέπτυσσαν το παιχνίδι τους.

Χαρακτηριστικό της πρώτης περιόδου ήταν το εντελώς διαφορετικό στυλ παιχνιδιού των δύο ομάδων. Από τη μία πλευρά οι Kavlanta Hawks στήριξαν όλο το παιχνίδι τους πάνω στον Τζώρτζη, ο οποίος πέτυχε και τους δέκα πόντους της ομάδας του, ενώ από την άλλη πλευρά στον Εθνικό Star, υπήρχε πλουραλισμός με πέντε παίκτες να σκοράρουν, από τους οποίους ξεχώρισαν ο Βαλμάς με 5 και οι Ηλιακίδης και Λάππας με 4 πόντους και την περίοδο να λήγει 10-17 υπερ τους.

Αν και το θέαμα ήταν πολύ καλό κατά την πρώτη περίοδο, η δεύτερη ήταν πολύ κακή και για τις δύο ομάδες με πολύ νευρικότητα και λάθη εκατέρωθεν. Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν μόλις 5-9 στο τέλος της δεύτερης περιόδου, υπέρ του Εθνικού Star, ο οποίος κατάφερε να περιορίσει τον Τζώρτζη στους 3 από τους 5 πόντους των Kavlanta Hawks. Από τον Εθνικό Star ξεχώρισε επιθετικά ο Λάππας με 5 πόντους, ενώ ο Ηλιακίδης πέτυχε ένα τρίποντο και το ημίχρονο έληξε 15-26 υπερ τους.

Στην τρίτη περίοδο είδαμε εντελώς άλλο παιχνίδι. Ο προπονητής των Kavlanta Hawks Νάστος Ευάγγελος, θα βάλει πολύ σωστά την ομάδα του να πιέσει σε όλο το γήπεδο και να φέρει σε πολύ δύσκολη θέση, τους αιφνιδιασμένους παίκτες του Εθνικού Star, που θα πετύχουν για άλλη μία περίοδο μόλις εννέα πόντους. Στο αντίθετο άκρο, οι Kavlanta Hawks θα έχουν την πιο παραγωγική και πλουραλιστική τους περίοδο με 16 πόντους, με 4 σκόρερ. Από 5 πόντους θα πετύχουν οι Αναστασίου και Μπόϊκο, με τον τελευταίο να έχει και ένα τρίποντο, ενώ ο Τζώρτζης θα πετύχει άλλους 4. Από τον Εθνικό Star ξεχώρισε επιθετικά ο Ζουρίδης με 3 πόντους, ενώ το ματς ήταν πλέον ντέρμπυ με σκορ 31-35.

Κατά την τέταρτη περίοδο, αν και οι Kavlanta Hawks είχαν βρει την λύση στην άμυνα με το zone press (που τους βοήθησε και στην επιθετική τους ανάπτυξη) δε θα το συνεχίσουν, έστω και αν ο Εθνικός Star, θα χάσει με διάστρεμμα, τον Ηλιακίδη 08’κ 43’’ πριν τη λήξη. Επέστρεψαν σε ένα παιχνίδι γύρω από τον Τζώρτζη ο οποίος στην τέταρτη περίοδο, ίσως να ήταν και ο μοιραίος παίκτης για την ομάδα του, καθώς αστόχησε ή ανακόπηκε σε τουλάχιστον επτά επιθετικές ενέργειες. Ήταν ωστόσο αλάνθαστος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών με 6/6 και σίγουρα ο πολυτιμότερος παίκτης των Kavlanta Hawks, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Ζουρίδης για τον Εθνικό Star, θα πετύχει ένα κρίσιμο τρίποντο κάνοντας το σκορ 33-38, όταν ο αντίπαλος έφτασε τη διαφορά στο -2, ενώ ο Βαλμάς, θα καθαρίσει το θέμα νίκη για τον Εθνικό Star και θα τερματίσει το θρίλερ, με 6 πόντους στο τελευταίο 1’ κ 48’’ διαμορφώνοντας το τελικό 38-46.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/16 βολές, 10/40 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 35 rebounds (8 επιθετικά), έδωσαν 6 assists, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 18 λάθη και δεν είχαν κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 6/19 βολές, 17/49 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Πήραν 58 rebounds (19 επιθετικά), έδωσαν 12 assists, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 block.

MVP του αγώνα ήταν ο Ζουρίδης (Εθνικός STAR) που πέτυχε 9 πόντους έχοντας 2/4 βολές, 2/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Έκανε double-double αφού μάζεψε 16 ριμπάουντ (7 επιθετικά), ενώ έκλεψε 4 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 20 (Λάθη:1).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Τζώρτζης (Kavlanta Hawks) που πέτυχε 23 πόντους έχοντας 10/11 βολές, 5/20 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Έκανε double-double αφού μάζεψε 13 rebounds (4 επιθετικά), ενώ έκλεψε 2 φορές την κατοχή της μπάλας με τελικό efficiency 17 (Λάθη:2)

Kavlanta Hawks (Νάστος Ευάγγ.): Ιωαννίδης, Αναστάσιου 5, Παπαδημητρόπουλος 3, Τζώρτζης 23(1), Μπιρμπίλης, Παναγιώτου, Μπόϊκο 7(1).

Εθνικός STAR (Σιαπάνης): Φλάσκος, Σέργης 4, Παπαδάτος, Βαλμάς 13, Ζουρίδης 9(1), Ηλιακίδης 11(1), Σιαπάνης 2, Ζιάγκας, Λάππας 7.

Τι μας άρεσε: Η ανάκαμψη των Kavlanta Hawks την τρίτη περίοδο από το -11 στο -4 με zone press και τα σωστά αντανακλαστικά του Εθνικού Star στην τέταρτη περίοδο.

Τι δεν μας άρεσε: Η δεύτερη περίοδος και των δύο ομάδων και οι εσωτερικές προστριβές των Kavlanta Hawks κατά την ανάπαυλα προ της τέταρτης περιόδου, τη στιγμή μάλιστα που είχαν επιστρέψει για τα καλά στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου.