21/01/2024
Πανικός BC 20 35 42 54 - 54 -
Golden Steak Evosmos 19 30 44 64 - 64 -

Άντεξαν στην πίεση οι Golden Steak Evosmos!

O αξιόμαχος Πανικός προσπάθησε πολύ, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού κατά την μεγαλύτερη χρονική διάρκειά του, όμως δεν τα κατάφερε απέναντι στους Golden Steak Evosmos, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν το momentum σε χρονικά σημεία - κλειδιά, κάνοντας τα σωστά πράγματα για αυτούς και να προχωρήσουν στην 5η τους νίκη στην φετινή Master League.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν σε αρκετά υψηλό ρυθμό, με τον Πανικό να βγάζει βιαστικές και άστοχες επιθέσεις, χωρίς να δείχνει ιδιαίτερη διάθεση να μοιράσει την μπάλα. Ο Καφρίτσας ήταν αυτός που άναψε την πρώτη "σπίθα" για την εγκαθίδρυση του ρυθμού των Golden Steak, καθώς διαμόρφωσε το 4-11 με 9 σερί δικούς του πόντους, επιτιθέμενος μέσα στην ρακέτα. Ο Πανικός βρέθηκε αρκετά νωρίς με την πλάτη στον τοίχο, τόσο όσον αφορά το σκορ όσο και το momentum, αλλά κατάφερε να βγάλει άμυνες, να τρέξει στον αιφνιδιασμό και, με καλό passing game να φέρει την διαφορά στο +2 υπέρ του (13-11). Οι άμυνες θα χαλαρώσουν στα τελευταία λεπτά της 1ης περιόδου με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν κατοχές και καλάθια αρκετά συχνά, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να λήξει στο 20-19.

Μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πανικός φάνηκε να πιστεύει πολύ στον εαυτό του. Ξεκίνησε να παίζει πολύ πιο πιεστική άμυνα κυρίως μέσα στην ρακέτα, μη διστάζοντας να στείλει πολλές φορές βοήθεια στην "φρούρηση" της ρακέτας, αφού οι αντίπαλοί τους δεν "κυνηγούσαν" πολύ τα μακρινά σουτ. Ως εκ τούτου, κατάφερε να βγάλει άμυνες, είτε άμεσα με κλεψίματα, είτε έμμεσα με ριμπάουντ και να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο. Κάποια μακρινά σουτ βοήθησαν στην περεταίρω άνοδο της ψυχολογίας της ομάδας (χαρακτηριστικό παράδειγμα το running floater του Ψωφογιώργου στο 5:18, που ώθησε τους Golden Steak να καλέσουν time out, με το σκορ στο 31 - 24). Έκτοτε ο ρυθμός στο σκορ έπεσε κατακόρυφα, καθώς ο Πανικός άρχισε να αστοχεί και δεν βρήκε σκορ για τα επόμενα 3.5 αγωνιστικά λεπτά, με τους Golden Steak να σκοράρουν 4 πόντους αντίστοιχα στο προαναφερθέν χρονικό διάστημα. Η κόρνα σήμανσης της λήξης του ημιχρόνου βρήκε τον Πανικό να είναι μπροστά με 5, στο 35-30.

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Πανικός άρχισε να παίζει πολύ πιο physically, κάτι που τον ώθησε στο να έχει 5 ομαδικά φάουλ στο 6:32. Οι Golden Steak, αντιλαμβανόμενοι το πλεονέκτημα, βρήκαν την αφορμή να "χτυπήσουν" ακόμα περισσότερο στην ρακέτα. Ο Πανικός και πάλι, δεν δίστασε να στείλει δύο, ή ακόμα και τρεις παίκτες στον εκάστοτε ψηλό των Golden Steak, έχοντας αντιληφθεί την μη υπάρχουσα πρόθεσή τους για να "πυροβολήσουν" από την γραμμή των 6.75. Οι παίκτες του Πανικού, πήγαν και αυτοί αρκετές φορές στην γραμμή των ελευθέρων βολών, μη όντες ιδιαίτερα εύστοχοι. Ο Πανικός, ξεκίνησε να αγχώνεται και να κάνει λάθη. Το 39 - 34, έγινε 42 - 44 με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν φανερή η κούραση και των δύο ομάδων. Ο Πανικός δεν είχε καθαρό μυαλό και ήταν άστοχος, ενώ βρήκε πολλές και καλές ευκαιρίες για να βρει σκορ κοντά στο καλάθι. Ο Καφρίτσας ήταν αυτός που με ένα πολύ κρίσιμο σουτ τριών πόντων στην weak side έστειλε την διαφορά στους 8 πόντους, με 2:24 να απομένουν για το τελικό σφύριγμα. Ο Πανικός έκτοτε προσπάθησε να παίξει γρήγορα, αλλά δεν είχε θετικό αποτέλεσμα για αυτόν, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει το σκορ στο 54-64.

Bettson Greece MVP "στέφθηκε" ο Γιαννούσης Κων. Δημήτρης, μετρώντας 21 πόντους, 17 ριμπάουντ (6 επιθετικά), 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 34 αγωνιστικά λεπτά (34 EFF)

Πολβάνης (0), Ζλατάνος (2), Καφρίτσας (23), Μπειαρι (10), Παναγιωτούνης (2), Ψαρριάνης (6)

Golden Steak Evosmos : δίποντα: 25/52 (48%) τρίποντα: 2/15 (13%) βολές: 8/23 (35%)

Για τον Πανικό, ο διακριθείς ήταν ο Παρασκευάς Γεώ. Νικόλαος, μετρώντας 20 πόντους, 8 ριμπάουντ (4 επιθετικά), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 2 λάθη σε 36 αγωνιστικά λεπτά (14 EFF)

Ανθομελίδης (3), Αντωνάκης (8), Δημητριάδης (2),  Ιωσήφ (0), Καρανάτσιος (2), Καραφώτης (12), Νικολόπουλος (0)

Πανικός: δίποντα: 15/41 (37%) τρίποντα: 5/30 (17%) βολές: 9/18 (50%)