64
Kamptzida lizards 11 10 20 8 - 49 -
86ers 23 17 6 18 - 64 -

Άντεξαν στην πίεση της τρίτης περιόδου οι 86ers!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους 86ers να μπαίνουν στο παρκέ με μεγάλη αυτοπεποίθηση. Κυκλοφόρησαν πολύ γρήγορα τη μπάλα, έχοντας ως άξονα το γρήγορο παιχνίδι. Η ευστοχία ήταν με το μέρος τους, ενώ οι Lizards δεν δίστασαν να παίξουν εύκαμπτη άμυνα, με αλλαγές στα σκριν, κάτι που δεν αποδείχθηκε αρκετό για να καταστείλλουν επαρκώς την επιθετική λειτουργία των αντιπάλων τους, οι οποίοι έκλεισαν τα πρώτα 10 αγωνιστικά λεπτά με την διαφορά στους 12 πόντους υπέρ τους (11-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι 86ers είχαν ήδη βάλει αρκετά γερές βάσεις για να συγκρατήσουν το momentum, κάτι που είχε ήδη αποτυπωθεί στο σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Έπαιξαν πιο ελεύθερα, ενώ αποφάσισαν να επενδύσουν λίγο περισσότερο στο τρίποντο παιχνίδι τους, κάτι που τους ευνόησε μερικώς. Η αμυντική τους λειτουργία λειτούργησε για μία ακόμα περίοδο, καθώς κράτησαν τους Lizards στους 10 πόντους ενεργητικού. Οι Lizards προσπάθησαν κυρίως με ατομικές προσπάθειες να κλείσουν την ψαλίδα της διαφοράς, πηγαίνοντας πολλές φορές σε βεβιασμένες προσπάθειες και χάνοντας την μπάλα, είτε άμεσα (με κλέψιμο αντιπάλου), είτε έμμεσα (με χαμένο σουτ) (10-17)

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, αναμενόταν αντίδραση από τους Lizards (έστω μερική), αλλά ούτε ο πιο φιλόδοξος φίλος τους δεν θα μπορούσε να προβλέψει πως, όχι μονο θα "έτρεχαν" ένα ασύλληπτο σερί 11-0, αλλά θα κρατούσαν τους αντιπάλους τους στο 0 ενεργητικό για ολόκληρα 6:05! Η εύκαμπτη άμυνα λειτούργησε και κατάφεραν να πάρουν ενέργεια από την αστοχία των αντιπάλων τους οι οποίοι ενδεχομένως να επαναπαυτηκαν και, συνεπώς ήταν πολύ ανταγωνιστικοί καθόλη τη διάρκεια της περιόδου. Οι 86ers σκόραραν μόλις 6 πόντους σε αυτήν και τα 30 αγωνιστικά λεπτά συμπληρώθηκαν με τους Lizards να υπολείπονται 5 πόντων, έπειτα από ένα θριαμβευτικό για αυτούς run (20-6).

Αέρας ντέρμπι επικρατούσε στην αρχή της 4ης περιόδου, η οποία προμήνυε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να κριθεί στις λεπτομέρειες. Οι 86ers, όμως, σύντομα απέδειξαν γιατί είχαν καταφέρει να χτίσουν εξαρχής το momentum και την διαφορά υπέρ τους, και κατάφεραν να ανακτήσουν εκ νέου και τα δύο. Παίζοντας το παιχνίδι που τους οδήγησε στην διαφορά των 19 πόντων με την λήξη των πρώτων 20 αγωνιστικών λεπτών, κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά για μια ακόμα περίοδο τους αντιπάλους τους στην επιθετική τους λειτουργία και να κάνουν τα πράγματα που ήταν σωστά για αυτούς στην επίθεση (8-18)