29/10/2023
Miami Heets 13 17 11 14 3 58 -
Πι Stoli α 15 11 12 17 7 62 -

Αντίδραση και νίκη - δήλωση από τα ΠιStoliA !

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall τα ΠιStoliA έβγαλαν αντίδραση, άφησαν πίσω τους την τραγική εικόνα απέναντι στην Elapuse και ανάγκασαν τους Miami Heets στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα. Κατάθεση ψυχής από την ομάδα του Γιώργου Λιόλιου που επικράτησε στο έξτρα πεντάλεπτο με 58-62, έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές. Ισόβαθμες πλέον οι δύο ομάδες στον πρώτο όμιλο της Master League με ρεκόρ 3-1.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τα ΠιStoliA να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικά, βρίσκοντας λύσεις από τους Λιόλιο (7π.), Κεφαλιανό (3π.), Ρ. Ιωαννίδη (3π.) και Βούλγαρη (2π.). Σε απόσταση αναπνοής παρέμεινε η ομάδα του coach Σάμιου, απαντώντας με καλάθια των Ταγματάρχη (4π.), Παπαδόπουλου (4π.), Δρίτσα (3π.) και Βαντή (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Heets ήλεγξαν το ρυθμό, σκόραραν με ικανοποιητική συνέπεια και προστάτεψαν αποτελεσματικά το καλάθι τους, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Βαντή (8π.), Δρίτσα (3π.), Πιτούλη (3π.) και Ταγματάρχη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, τα ΠιStoliA, παρά την προσπάθεια των Βούλγαρη (4π.), Κεφαλιανού (3π.), Λιόλιο (2π.) και Τζαβάρα (2π.), είχαν κάποια κενά διαστήματα και πήγαν στα αποδυτήρια με -4. Σκορ ημιχρόνου, 30-26.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-12 και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Πιτούλης (5π.) και Δρίτσας (5π.) τράβηξαν κουπί για τους γηπεδούχους, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Λιόλιο (4π.), Κωνσταντινίδη (3π.), Κεφαλιανό (3π.) και Ιωαννίδη (2π.), κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο -3. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά για το ροζ φύλλο, όμως δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους. Ο Δρίτσας, ως συνήθως, βγήκε μπροστά την κρίσιμη ώρα για τους Miami Heets, ενώ τα ΠιStoliA διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, χάρη στους Τζαβάρα (6π.), Κεφαλιανό (4π.), Ιωαννίδη (4π.) και Λιόλιο (3π.). Σκορ 4ου δεκαλέπτου, 55-55.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η εμπειρία των φιλοξενούμενων και η ψυχραιμία των Λιόλιου (5π.) και Κεφαλιανού (2π.) έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευρά των Πιστολιών. Οι Heets σκόραραν μόλις μία φορά εντός πεδιάς, δια χειρός Πιτούλη, και δικαίως γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Miami Heets είχαν 14/40 δίποντα, 6/36 τρίποντα και 12/21 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, τα ΠιStoliA είχαν 15/47 δίποντα, 6/28 τρίποντα και 14/19 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Λιόλιος με 21 πόντους και double-double, έχοντας 5/10 δίποντα, ½ τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 41 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ταγματάρχης με 6 πόντους, έχοντας ¾ δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 41 λεπτά συμμετοχής.

Miami Heets (Σάμιος) : Αλογοσκούφης 2, Βαντής 10 (2), Δρίτσας 19 (2), Κούρκουλος 1, Μαρινάκης 1, Παπαδόπουλος 9 (1), Πιτούλης 10 (1), Ταγματάρχης 6.

ΠιStoliA (Λιόλιος) : Βούλγαρης 6, Ιωαννίδης Ρ. 9, Κεφαλιανός 15 (3), Κωνσταντινίδης 3, Λιόλιος 21 (1), Τζαβάρας 8 (2).

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στο φινάλε του αγώνα.