27/12/2023
La Bola De Papel 15 16 12 8 10 61 -
Sepolia Sharks 24 16 4 7 4 55 -

«Αντίο» στο 2023 με μεγάλη νίκη για την La Bola De Papel!

Με μία μεγάλη νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της για το 2023 η La Bola De Papel, καθώς την Τετάρτη 27 Δεκεμβρίου κατάφερε να επικρατήσει στην παράταση με 61-55 επί των Sepolia Sharks για την 11η αγωνιστική της Evolution League. Έτσι έφτασαν πλέον τις 8 νίκες συνολικά στο πρώταθλημα (8-3), ενώ από την άλλη οι «Καρχαρίες» γνώρισαν μόλις την 2η ήττα τους (9-2).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και κάνοντας πολύ καλό παιχνίδι πίσω από τα 6,75 βρέθηκαν στο 8-19. Ο Μακαρίτης από τη στιγμή που πέρασε στο παρκέ ήταν ιδιαίτερα δραστήριος και έτσι οι Sharks κράτησαν την διψήφια διαφορά τους με 13-24. Ο Τσουκάλης σκόραρε τελευταίος στη πρώτη περίοδο και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-24.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Καραθανάση να μειώνει στους τρεις (21-24). Με τις τρίποντες εκτελέσεις του Μπουζέα οι Sepolia Sharks απομακρύνθηκαν ξανά, αλλά και πάλι η La Bola De Papel πλησίασε όταν ο Καραθανάσης έγραψε το 29-30. Μάλιστα έκαναν και το προσπέρασμα (31-30), αλλά έμειναν για λίγο μπροστά, καθώς με ένα σερί 0-10 οι Sharks πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 31-40.

Οι δύο ομάδες δεν επέστρεψαν καλά έπειτα από τη διακοπή και ήταν αρκετά άστοχες στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι επιθετικά δεν λειτουργούσαν όπως έπρεπε και σε όλο το δεκάλεπτο σκόραραν μόλις 4 πόντους, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Αβούρη να φέρει το σκορ κοντά ξανά. Καραθανάσης και Κιφοκέρης έκαναν καλή δουλειά στην επίθεση και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στον πόντο, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 43-44.

Το ματς είχε γίνει ντέρμπι πλέον και έτσι συνεχίστηκε. Κιφοκέρης και Σωτηρόπουλος με τρίποντες εκτελέσεις έκαναν το 48-46, αλλά ο Λέσκος ισοφάρισε σε 48-48. Η λύση ήρθε πάλι πίσω από τα 6,75 για την La Bola De Papel, με τον Τσουκάλη να πηγαίνει το σκορ στο 51-48, αλλά οι Sharks είχαν πάλι απάντηση στο φινάλε. Ο Μακαρίτης σκόραρε, ενώ κέρδισε και φάουλ και με την εύστοχη βολή του διαμόρφωσε το 51-51 με το οποίο τελείωσε η κανονική διάρκεια.

Το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί που οι γηπεδούχοι στάθηκαν καλύτερα στις κρίσιμες στιγμές. Ο Παληός εκμεταλλεύτηκε τις βολές του κάθε φορά που χρειάστηκε να πάει στην «γραμμή της φιλανθρωπίας», κάτι που δεν έκαναν οι φιλοξενούμενοι. Κάπως έτσι η La Bola De Papel επιβίωσε στο «θρίλερ» και πήρε τη νίκη με 61-55.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος-Νίκος Παληός με 12 πόντους, 2 κλεψίματα, 19 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Sepolia Sharks ξεχώρισε ο Θεόδωρος Μακαρίτης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Η La Bola De Papel είχε 19/50 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 14/25 βολές, 52 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 25 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Sepolia Sharks μέτρησαν 6/36 δίποντα, 12/35 τρίποντα, 7/18 βολές, 36 ριμπάουντ, όπως και 9 ασίστ, 14 κλεψίματα, 13 λάθη και 4 μπλοκ.

La Bola De Papel (Αβούρης): Γκιουλμπαξιώτης, Καραθανάσης 15(9ρ.), Κιφοκέρης 14(8ρ.), Μαρινάκης, Παληός 12(19ρ.), Σωτηρόπουλος 4(8ρ.), Τζαναβάρας 8(2ρ.), Τσουκάλης 6(2ρ.), Φεντουκιόβ

Sepolia Sharks (Μπαρτσώκας): Καντιώτης 2(4ρ.), Κορμανός 6(3ρ.), Λέσκος 2(5ρ.), Μακαρίτης 12(6ρ.), Μπαρτσώκας 12(2ρ.), Μπουζέας 8(3ρ.), Μπόνης, Σελεμενάκης Δ. 3(3ρ.), Σελεμενάκης Σ. 10(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πόσο πολύ πάλεψαν και οι δύο ομάδες για τη νίκη.