04/10/2021
Friends 10 4 6 8 - 28 -
Slam Ducks 7 4 8 7 - 26 -

Αντίο με χαμόγελα για τους Friends!

Με νίκη αποχαιρέτησαν τον 29ο όμιλο του κυπέλλου οι Friends, καθώς για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική επικράτησαν των Slam Ducks με 28-26 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Friends, καθώς με 4 πόντους του Μεγρέμη, 4 του Μπρεδάκη και δύο του Ποντίκη, προηγήθηκαν με 10-7. Ο Καραλουκάς από την περιφέρεια και ο Μαυροζούμης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Φτωχό ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα 3 πόντων, 14-11, μετά από καλάθια των Μεγρέμη – Βόσσου. Για τους Slam Ducks ένα τριποντάκι έβαλε ο Χάλδας και με 1/2 βολές ο Μαργάνης.

Με τρίποντο του Καραλουκά, 3 πόντους του Μαυροζούμη και καλάθι του Μαργάνη, οι Πάπιες προσπέρασαν στα μέσα της τρίτης περιόδου με 18-19. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 20-19, διαμόρφωσε υπέρ των Friends ο Βόσσος, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Μπρεδάκης και Διαμαντής – Μπαλάσκας. Σκορ τρίτης περιόδου 20-19!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου με τρίποντο του Τσαλαβούτα και καλάθια των Μπρεδάκη και Ποντίκη, οι Friends επικράτησαν με 28-26. Για τους Slam Ducks στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μαυροζούμης, Χάλδας και Μαργάνης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 11/37 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/20 βολές, 5/33 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος των Friends ο Μπρεδάκης με 8 πόντους, έχοντας 0/3 βολές και 4/7 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Μαργάνης με 6 πόντους, έχοντας 2/4 βολές και 2/9 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Friends (Τσαλαβούτας): Μπρεδάκης 8, Τσαλαβούτας 3 (1), Βόσσος 2, Μεγρέμης 9, Ράπτης, Ποντίκης 4, Διαμαντής – Μπαλάσκας 2

Slam Ducks (Σαραγάς): Χάλδας 6 (1), Σαραγάς, Ισαακίδης, Μαυροζούμης 8, Μαργάνης 6, Καραλουκάς 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!