19/07/2021
Pourangers BC 12 19 20 17 3 71 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 8 19 19 22 12 80 -

Ανυπόταχτοι, το λεέι και το όνομα τους!

Το απόγευμα του Σαββάτου 16, Ιουλίου στο Αρένα, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες κατάφεραν να γυρίσουν ένα παιχνίδι που έχαναν γα 36 λεπτά και να επικρατήσουν με 71 – 80.
Στην πρώτη περίοδο Αγαδάκος με 6 και Γ.Μπούτζης με 4 οδηγούσαν την επίθεση γα τους Pourangers, ενώ για τους Γαλάτες Μαντάς, Φραντζεσκάκης και Λαδάς μείωναν 12 – 8.
Στην δεύτερη περίοδο οι ομάδες εκτόξευσαν τις επιθέσεις τους.(19-19).Ο Γ. Μπούτζης (6) ήταν το πρώτο βιολί για τους γηπεδούχους με βοήθειες από Σταυρόπουλο και Φ.Στρατόπουο(5), ενώ οι Γαλάτες με τον Μαντά να βάζω 9 πόντους και βοήθειες από Λαδά(4) και Φραντζεσκάκη έμεναν κοντά (31 – 27) στην λήξη του ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να γυρίσουν τούμπα το ματς με το δίδυμο Λαδά( 7) και Φραντζεσκάκη(8) να είναι εκπληκτικοί στην επίθεση, όμως οι Pourangers με τους teenager Στρατόπουλο(7), Μπούτζη(7) και Σταυρόπουλο να παίρνουν την μπακέτα στο σκοράρισμα συνέχισαν να προηγούνται με 51 – 46.
Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήθελαν να ξεφύγουν στο σκορ με Μπούτζη, Αγαδάκο(4), Πιστεύο και Σταυρόπουλο να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, αλλά οι Γαλάτες με έναν Γιώργο Λαδά(9) από άλλο πλανήτη να τους κουβαλάει στις πλάτες του, να περάσουν μπροστά 61 – 62 τέσσερα πριν από την λήξη. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με τον Στρατόπουλο να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Σταυρόπουλο 3 πέρασαν και πάλι μπροστά, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με Λαδά και Γαλάνη και το ματς να οδηγηθεί στην παράταση(68-68).
Στην παράταση οι Pourangers έχασαν τα δυο μεγάλα τους οπλα( Μπούτζης-Στρατόπουλος) και οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες την μετέτρεψαν σε περίπατο.Μαντάς με 5, Λαδάς με 4 και Μπετχαβάς οι σκόρερ τους, ενώ ένα μόνο τρίποντο πέτυχε ο Σταυρόπουλος για το τελικό 71 – 80.