03/05/2022
Lasson BC 12 18 13 15 - 58 -
Valhalla Phantoms 23 10 18 16 - 67 -

Ανώδυνη ήττα για την… αρκούδα!

Η Valhalla έκανε μια νίκη… γοήτρου στο κλειστό των Λιοσίων απέναντι στη Lasson με 58-67, αλλά δεν… πρόλαβε το τρένο των playoff, καθώς την… προνομιούχο πέμπτη θέση πήρε η αρκούδα!

Ο Παπαγρηγορίου έκανε… ονειρικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και με συνεχή σουτ από μέση απόσταση έβαλε τη Valhalla σε θέση οδηγού. Οι Καραμπάς και Κρητικός πήραν προσπάθειες επιθετικά για Lasson, με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου όμως όμως να τους βρίσκει πίσω με 12-23.

Μετά το σχετικά κακό της πρώτο διάστημα, η Lasson βελτιώθηκε και με τους Τσουπαρόπουλο, Καραμπά και Κρητικό μπροστάρηδες μείωσε στο 20-27 στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο Ντίσιος ανέβασε ρυθμούς, πίεσε ακόμη παραπάνω με την απόδοσή του τη Valhalla, με την “αρκούδα” να μειώνει στο 30-33 για ημίχρονο.

Η άνοδος των γηπεδούχων… ξύπνησε και τον Γεωργακά, με τον combo guard των φιλοξενούμενων να σκοράρει και να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για καθετί καλό έγινε για Valhalla, η οποία κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Παπαγρηγορίου να παραμένει… αποδοτικός και να κλείνει το δεκάλεπτο με την ομάδα του μπροστά με 43-51.