24/02/2020
Aladalon 20 11 15 18 - 46 -
Lobsters BC 14 15 3 14 - 64 -

Ανώτεροι οι Lobsters, καθάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Για ένα ημίχρονο έβαλαν δύσκολα οι Aladalon στους Lobsters, οι οποίοι εν τέλει επικράτησαν με 64-46. Οι Aladalon, οι οποίοι ήταν μόνο έξι άτομα έβγαλαν κούραση στο τρίτο δεκάλεπτο και με ανώτερο μπάσκετ οι Lobsters άνοιξαν την διαφορά και κέρδισαν με σχετική ευκολία.
Οι Lobsters ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι από την γραμμή των 6,75. Τα πρώτα τους έξι καλάθια ήταν τριών πόντων και έτσι προηγήθηκαν 18-11 και τελικά έκλεισαν μπροστά με 20-14. Ο Σαλονικίδης είχε 12 πόντους με τέσσερα τρίποντα και ο Τρικαλιώτης έξι με δύο για τους Lobsters, ενώ ο Παυλίδης έκανε εξαιρετική πρώτη περίοδο με 10 πόντους για τους Aladalon.
Αρκετά πιο ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο αφού οι Aladalon κατάφεραν να μπουν και εκείνοι στην εξίσωση των 6,75. Οι Lobsters έχασαν την επαφή με το αντίπαλο καλάθι και έτσι στο ημίχρονο ήταν μπροστά για μόλις δύο πόντους, 31-29. Οι Ραχμάν και Χατζίδης είχαν από τέσσερις για τους γηπεδούχους, ενώ οι Αθανασάκος και Παυλίδης είχαν από πέντε για τους φιλοξενούμενους.
Με οχτώ πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι Lobsters ανέβασαν την διαφορά στους δέκα πόντους. Οι Aladalon δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις και με επιμέρους σκορ 15-3 υπέρ των γηπεδούχων το σκορ στην λήξη της περιόδου ήταν 46-32. Έξι πόντους με δύο τρίποντα από τον Τρικαλιώτη και τέσσερις από τον Τρέντσιο για τους Αστακούς, δύο από τον Σουβλέρη και ένας από τον Παυλίδη για τους Aladalon.
Με τους Aladalon να μην μπορούν να σκοράρουν οι Lobsters ανέβασαν την διαφορά στους 20 με 6'55”. Με την άμυνα τους πλέον πιο χαλαρή, οι Aladalon με κύριο εκφραστή τους τον Σουβλέρη πέτυχαν μερικά καλάθια και η λήξη του παιχνιδιού βρήκε τους Lobsters νικητές με 64-46. Ο Σαλονικίδης πέτυχε οχτώ πόντους και ο Ραχμάν τέσσερις για τους νικητές, ενώ ο Σουβλέρης πέτυχε 10 για τους ηττημένους.
Καλύτερος στο παιχνίδι ο Σαλονικίδης με 20 πόντους έχοντας 2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 1/2 βολές. 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Ο Παυλίδης καλύτερος από μεριάς Aladalon με 18 πόντους έχοντας 4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 1/4 βολές. 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη και 1 μπλοκ.
Συνολικά οι Lobsters είχαν 16/44 δίποντα, 10/30 τρίποντα και 2/4 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Aladalon είχαν 14/36 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 3/6 βολές, 38 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη και 4 μπλοκ.
Lobsters (Τρικαλιώτης): Σαλονικίδης 20 (5τρ 7ρ 4ασ), Χατζίδης 6 (7ρ), Τρέντσιος 6 (8ρ 5ασ), Μπάρλας 4 (6ρ), Αποστολάκος 3 (8ρ), Τρικαλιώτης 15 (5), Ραχμάν 10 (6ρ).
Aladalon (Μιχαηλίδης Χ.): Αθανασάκος 5 (1τρ 7ρ), Μένεγος 2 (12ρ), Σουβλέρης 17 (1τρ 4ασ), Παπαδόπουλος 2 (9ρ), Παυλίδης 18 (3), Κτενίδης 2.
Τι μας άρεσε: Η φοβερή τρίποντη εκτέλεση των Lobsters στην πρώτη περίοδο.