31/03/2023
Πλατειακοί 9 12 15 20 - 56 -
Space Hellas 14 21 8 20 - 63 -

Αήττητη η Space Hellas στα playoff!

Αήττητη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον τέταρτο όμιλο της Master League η Space Hellas, καθώς για την 18η και τελευταία αγωνιστική κέρδισε τους 6 The Shot με 56-63 στο Athens Sports Hall και στους 16 θα αντιμετωπίσει τους Αμφιδέξιους, ενώ η παρέα του Αναστασάκη το Σοποτό!

Με τον Μαμαλάκη να ξεκινάει καυτός το παιχνίδι και να σκοράρει 9 πόντους και τον Μπαζώρα να ευστοχεί από την περιφέρεια, η Space Hellas προηγήθηκε με 4-12 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 5 πόντους του Ντιμπ και βοήθειες των Ζευγώλη - Κοντομίχη, μείωσαν στους 5, 9-14!

Ασταμάτητος ήταν ο Μαμαλάκης και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 νέους δικούς του πόντους, 6 του Βεργόγιαννη και 4 του Παπαδόπουλου, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 21-35. Τους The Shot κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Κοντομίχης (7π), Χριστοφορίδης (3π) και Ντιμπ (2π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Χριστοφορίδης πήρε μπρος και με 8 δικούς του πόντους και τρίποντο του Μποφίλη, μείωσαν την διαφορά στους 3 για τους "Ροζούληδες" στα μισά της τρίτης περιόδου, 32-35! Στο υπόλοιπο της περιόδου ο Μαμαλάκης σκόραρε 4 πόντους και μαζί με τις βοήθειες των Λυμπεράκου - Κωνσταντινίδη, έδωσαν προβάδισμα 7 πόντων στην παρέα του Ντουμάνη, 36-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Space Hellas ανέβασε εκ νέου στροφές και με δράστες στην επίθεση τους Βεργόγιαννη, Σιαρέ και Λυμπεράκο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 56-63! Για τους The Shot στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ζευγώλης, Χριστοφορίδης, Κοντομίχης και Μποφίλης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/21 βολές, 18/45 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/9 βολές, 23/59 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των The Shot ο Χριστοφορίδης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές και 6/11 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson mvp της Space Hellas ο Μαμαλάκης με 22 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 6/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

The Shot (Αναστασάκης): Χριστοφορίδης 15, Αναστασάκης, Ζευγώλης 9, Κοντομίχης 16 (1), Ντιμπ 10, Μποφίλης 6 (2)

Space Hellas (Ντουμάνης): Ανδρικόπουλος, Βεργόγιαννης 16, Ελευθερίου 2, Ηλιόπουλος, Κωνσταντινίδης 3, Λυμπεράκος 8, Μαμαλάκης 22 (2), Μπαζώρας 3 (1), Παπαδόπουλος 4, Σιαρές 5 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από την Space Hellas, όσο και η μαχητικότητα των The Shot!