29/03/2024
Partouzan 20 15 9 14 - 58 -
Pressof BC 19 18 19 20 - 76 -

Πανέτοιμη για τα playoff η Pressof!

Την πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου της Evolution League κατέκτησε η Pressof, καθώς για την 22η και τελευταία αγωνιστική κέρδισε την Partouzan με 58-76 και ετοιμάζεται για τις δύο μάχες κόντρα στους παλιούς γνώριμους Draft Fathers!

Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-10 στο πρώτο δίλεπτο, η Partouzan κατάφερε με 7 πόντους του Παυλόπουλου, 5 του Ζησιάδη και βοήθειες των Ρηγανάκου - Γκενεράλη, να κλείσει το δεκάλεπτο στο +1, 20-19. Ο Βασιλείου με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 είχε ο Νίνος και ένα τρίποντο ο Νομικός.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι δύο ομάδες και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Pressof να πηγαίνει στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 35-37, χάρη σε 5 πόντους του Παραρά, 4 του Νίνου και 4 του Βασιλείου. Για τους γηπεδούχους τις λύσεις στην έδωσαν σε εκείνο το διάστημα οι Καραδήμας, Παυλόπουλος και Τσαπλές με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Νομικός πήρε μπρος και με δύο δικά του τρίποντα, 6 πόντους του Νίνου, 4 του Παραρά και τριποντάκι του Τσορτού, έδωσαν αέρα 12 πόντων στην παρέα του Μπαλάσκα, 44-56. Λίγα πράγματα επιθετικά για την ομάδα του Καραδήμα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παυλόπουλο να σκοράρει ακόμη 4 πόντους και τον Ζησιάδη να εκτελεί εύστοχα έξω από την γραμμή των 6,75μ. Σκορ τρίτης περιόδου 44-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Pressof είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Βασιλείου, Νίνο, Κοντάκο και Παραρά, έφτασε εύκολα στη νίκη με 58-76. Για την Partouzan στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ρηγανάκος, Τσαπλές, Παυλόπουλος και Γκενεράλης.

Πολυτιμότερος της Partouzan ο Παυλόπουλος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 8/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP της Pressof ο Παραράς με 20 πόντους (double-double), έχοντας 2/5 βολές και 9/12 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Partouzan (Καραδήμας): Παυλόπουλος 17, Γκενεράλης 6, Καραδήμας 4 (1), Ζησιάδης 12 (2), Ρηγανάκος 15, Τσαπλές 4

Pressof (Μπαλάσκας): Νίνος 20, Παραράς 20, Βασιλείου 16 (2), Μπαλάσκας, Παπαθανασίου, Νομικός 12 (4), Τσορτός 4 (1), Κοντάκος 4

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!