28/09/2020
Gladiators 19 19 10 13 - 61 -
Tebelwolves 16 7 15 10 - 48 -

Απέδειξαν ότι ήταν το φαβορί οι Gladiators!

Την πρόκριση τους στην φάση των 64 του Basketaki Cup εξασφάλισαν χθες στον Κολωνό οι Gladiators, καθώς κέρδισαν τους Tebelwolves με 61-48 και πήραν την πρώτη θέση του 18ου ομίλου.

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Gladiators να είναι ελαφρώς καλύτεροι και με 6 πόντους του Κοψιδά, 4 του Ρούσσου, 4 του Τσακίρη και τρίποντο του Βέλλη, προηγούνταν με 19-16. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Κυριαζής (6π), Καραγρηγορίου (5π) και Τζερεμές (3π).

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του George Pritsou έσφιξε την άμυνά της και με δράστες στην επίθεση τους Γκαλά – Κοψιδά με 8 και 6 πόντους, αντίστοιχα, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 38-23. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Tebelwolves, με τους Κυριαζή, Πενταγιώτη και Καραγρηγορίου να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Με 4 νέους πόντους του Κοψιδά, οι “Μονομάχοι” στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έφτασαν στο +17, 42-25! Στην συνέχεια, όμως, του δεκαλέπτου οι γκρι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Γεράνιου και τριποντάκι του Πενταγιώτη, μείωσαν στους 10, 48-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι “χάλασε” 5:00 για το φινάλε με τις αποβολές των Κυριαζή και Γιώργου Μισιχρόνη, με τους Gladiators να φτάνουν στην αγχωτική νίκη με 61-48, έπειτα από 5 πόντους του Κώστα Μισιχρόνη, 3 του Χριστόπουλου και τρίποντο του Τσακίρη. Μέχρι και στους 5, 51-46, πλησίασαν οι “Λύκοι” στα τελευταία λεπτά, ωστόσο οι 3 πόντοι του Μασοκώστα και οι βοήθειες των Καρπούζου – Γεράνιου δεν ήταν αρκετά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/18 βολές, 20/59 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/13 βολές, 15/43 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των Gladiators ο Κοψιδάς με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 7/21 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Καραγρηγορίου με 9 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 3/5 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Gladiators (Pritsos): Βέλλης 7 (1), Κοψιδάς 16, Χριστόπουλος 7, Τσακίρης 10 (2), Μισιχρόνης Γ. 2, Γκαλάς 10, Ρούσσος 4, Μισιχρόνης Κ. 5 (1)

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Πενταγιώτης 6 (1), Καραγρηγορίου 9 (1), Παπαγεωργίου 4, Τζερεμές 3 (1), Μασοκώστας 5, Κυριαζής 9 (1), Καρπούζος 2, Γεράνιος 8, Ραβανόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Τόσο το εξαιρετικό πρώτο μέρος των Gladiators, όσο και η προσπάθεια των Tebelwolves για την ανατροπή!