17/10/2020
Αναλώσιμοι 11 14 12 11 5 53 -
Old Firm BC 12 9 15 12 9 57 -

Απέδρασε από τον Κολωνό η Old Firm!

Μετά από ένα δυνατό και συνάμα καθαρό παιχνίδι, η Old Firm κέρδισε τους μαχητικούς Αναλώσιμους με 53-57 στην παράταση και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον τέταρτο όμιλο της Development League, με τους ηττημένους να χάνουν για δεύτερη συνεχόμενη φορά στο έξτρα πεντάλεπτο!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Αναλώσιμοι στο ματς, καθώς με 4 πόντους του Λιάσκα και 3 του Χρονόπουλου, προηγούνταν με 9-4, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου η ομάδα του Τζαλαλή βρήκε ρυθμό και με τους Παναγάκο – Λεμονιά να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, προσπέρασε με 11-12!

Στην δεύτερη περίοδο οι Αναλώσιμοι έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Χρονόπουλο και Αντωνιάδη με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα, βρέθηκαν στο +7, 25-18. Το σκορ του πρώτου μέρους, 25-21, διαμόρφωσε με το δεύτερο συνεχόμενο τριποντάκι του ο Ντραγκόντι για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την παρέα του Νικολόπουλου να διατηρεί με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 37-36, έπειτα από 5 πόντους του Λιάσκα και τρίποντο του Αντωνιάδη. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Φίρμες, με τον Παναγάκο να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 9 πόντους και τον Λεμονιά να προσθέτει 4. Σκορ τρίτης περιόδου 37-36!

Με ακόμη 6 πόντους του ασταμάτητου Χρονόπουλου, οι γηπεδούχοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 43-38, 6:30 για το τέλος. Ωστόσο, στη συνέχεια η Old Firm αντέδρασε και με τους Κανελλόπουλο (5π), Παναγάκο, Βασιλείου και Μουγκαράκη να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, προσπέρασε με 45-48, 20″ για το τέλος. Την τελευταία, όμως, λέξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα την είπε ο Νικολόπουλος και με τεράστιο τρίποντο στα 5″, έστειλε το ματς στην παράταση, 48-48!

Στην παράταση οι “Φίρμες” έβαλαν τα μεγάλα σουτ με τους Ντραγκόντι, Μουγκαράκη και Κούτσικο, φτάνοντας έτσι δίκαια στη νίκη με 53-57. Ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά οι Αναλώσιμοι και παρά τις βολές των Ιορδάνου – Χρονόπουλου, δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/25 βολές, 15/55 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 16 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/19 βολές, 20/50 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Πολυτιμότερος των Αναλώσιμων ο Χρονόπουλος με τους 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/10 βολές, 7/22 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος της Old Firm ο Παναγάκος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 7/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 16 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 9 (1), Ιορδάνου 6, Λιάσκας 12, Χρονόπουλος 18, Νικολόπουλος 6 (2), Ζάφειρας 2

Old Firm (Τζαλαλής): Κανελλόπουλος 8, Σανταμούρης, Μουγκαράκης 8, Λεμονιάς 8, Κούτσικος 2, Παναγάκος 17, Βασιλείου 2, Αναχουρλής Ντραγκόντι 12 (3)

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη και η μάχες μέσα στο ζωγραφιστό!