06/07/2020
Gunners 13 18 20 14 - 65 -
Hurricanes 16 20 14 7 - 57 -

Απέφυγαν τα κανόνια οι Gunners!

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Gunners αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 12 πόντους, κέρδισαν τους Hurricanes με 65-57 και απέκτησαν ένα καλό προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού, παρά τα 11 τρίποντα των Τυφώνων!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν δύο φορές με 7 πόντους, 7-0 & 11-4, οι Hurricanes έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 13-16, χάρη σε 8 πόντους του Περσίτσα και δύο τρίποντα του Χάρου. Ο Ακουμιανάκης με 8 πόντους, ο Καραμπέτσος με ένα τριποντάκι και ο Ρίκος με ένα δίποντο ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ασταμάτητοι και με 8 πόντους του Λατίφη, 5 του Περσίτσα, 4 του Χάρου και τρίποντο του Μακρή, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 23-35, 2:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, με πρωταγωνιστή τον Καραμπέτσο με 6 πόντους, οι Gunners κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά στο τέλος του πρώτου μέρους, μειώνοντας στους 5, 31-36!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Κανονιέρηδες έσφιξαν κάπως την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Ακουμιανάκη (10π), Πάνια (6π) και Ρίκο (4π), επέστρεψαν από το -12 και προσπέρασαν με 51-50! Για την ομάδα του Βασιλειάδη σε εκείνο το διάστημα το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Λατίφης και Περσίτσας με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, ενώ ένα τρίποντο έβαλε ο Καραθάνος. Σκορ τρίτης περιόδου 51-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, ωστόσο με μεγάλα σουτ των Πάνια (7π) και Κωστακιώτη (5π), οι Gunners πήραν ικανοποιητική διαφορά 8 πόντων, 65-57! Ξέμειναν από δυνάμεις στο τελευταίο δίλεπτο οι Hurricanes και έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να πάρει αυτό το προβάδισμα, με τον Χάρο να ξεχωρίζει με τους 5 πόντους που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/21 βολές, 18/49 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ , έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/8 βολές, 10/33 δίποντα και 11/28 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Κορυφαίος των Gunners ο Ακουμιανάκης με 20 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 7/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Hurricanes ο Χάρος με 15 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 1/1 δίποντο και 4/8 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Gunners (Παναγόπουλοι): Ραυτόπουλος 2, Παπαγεωργίου, Πάνιας 13 (3), Ακουμιανάκης 20, Ζούρος 2, Ρίκος 10, Κωστακιώτης 7 (1), Καραμπέτσος 9 (1), Σιαμπάνης 2

Hurricanes (Βασιλειάδης): Χάρος 15 (4), Λατίφης 15 (2), Παπαδημητρίου, Κυζιώρος, Σακελλαρίου 2, Καραθάνος 3 (1), Ταμιωλάκης, Βλάχος 2, Μακρής 3 (1), Περσίτσας 17 (3)

Τι μας άρεσε: Το ρεσιτάλ ευστοχίας των Hurricanes από την περιφέρεια, όπως και η επιμονή των Gunners!