63
Aces 21 14 17 11 - 63 -
Athens Deadbeats 9 11 9 8 - 37 -

Απελευθερώθηκαν οι West Coast Aces!

Την πρώτη τους νίκη στον έκτο όμιλο της D2-League πήραν χθες το απόγευμα στον Κολωνό οι West Coast Aces, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα των Athens Deadbeats με 63-37!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν το παιχνίδι οι West Coast Aces, καθώς με προσωπικό show του Γιώργου Κοντακιώτη με 8 πόντους, 4 του Δημητριάδη και έμμεσο τρίποντο του Στεργιόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 21-9. Ο Μηνδρινός με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, με τον Γεωργαλά να βάζει το πρώτο καλάθι για την ομάδα του.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Μπατζάκα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, έφτασε μέχρι και στο +17, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 35-20, χάρη σε 4 πόντους του Στεργιόπουλου και τριποντάκι του Νίκου Κοντακιώτη. Τους Athens Deadbeats προσπάθησε να κρατήσει κοντά στο σκορ ο Θεοδώρου με 6 συνεχόμενους πόντους, ενώ 3 πρόσθεσε ο Θαλασσούδης.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν την νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Άσσοι, καθώς με 5 πόντους του Μπατζάκα, 4 του Δημητριάδη και τρίποντες βόμβες των Αναστάση Ναρεκιάν – Νίκου Κοντακιώτη, έφτασαν την διαφορά στους 23, 52-29. Το δίδυμο Χατζηγεωργίου – Μπότση έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των κόκκινων σε εκείνο το διάστημα, με τον πρώτο να πετυχαίνει 5 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 3. Σκορ τρίτης περιόδου 52-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι West Coast Aces έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 63-37 , έπειτα από  4 πόντους του Νίκου Κοντακιώτη, που ηγήθηκε της επίθεσης της ομάδας του. Για τους Athens Deadbeats στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Θεοδώρου, Γεωργαλάς, Μουστάκας και Χατζηγεωργίου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/14 βολές, 24/71 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/17 βολές, 12/55 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 47, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των West Coast Aces ο Στεργιόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 4/6 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Athens Deadbeats ο Θεοδώρου με 8 πόντους, 1/2 βολές, 2/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

West Coast Aces (Μπατζάκας): Κοντακιώτης Γ. 12, Ναρεκιάν Α. 7 (1), Κοντακιώτης Ν. 12 (2), Μπατζάκας 8 (1), Μαραβέλιας 4, Στεργιόπουλος 9, Λεοντιάδης 2, Δημητριάδης 8, Ναρεκιάν Τ. 1

Athens Deadbeats (Κωτσαδάμ): Θαλασσούδης 3, Κουτρούλης, Χατζηγεωργίου 7 (1), Γεωργαλάς 4, Μπότσης 5, Μηνδρινός 8, Μουστάκας 2, Θεοδώρου 8 (1), Κωτσαδάμ

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των West Coast Aces!