30/09/2021
Sun City Spurs 4 16 20 19 - 59 -
Cosa Nostra 7 10 13 24 - 54 -

Άπιαστοι οι Sun City Spurs!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που έμοιαζε με κυνηγητό, οι Sun City Spurs “ξέφυγαν” από την Cosa Nostra και με το 59-54, έκαναν το 2/2 στον 40ο όμιλο του κυπέλλου.

Πολύ κλειστό ματς παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Cosa Nostra να προηγείται με 4-7, έπειτα από τρίποντο του Γονιδάκη και καλάθια των Μπρούστα – Κάκιου. Το μοναδικό καλάθι των μπλε στα πρώτα λεπτά σημείωσε από την περιφέρεια ο Παπακωνσταντίνου.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, καθώς τα δύο  τρίποντα του Θεοδωρακόπουλου και τα τρίποντα των Παπακωνσταντίνου – Μιχαλόπουλου, έστειλαν τους Sun City Spurs στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 20-17. Ο Γονιδάκης με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα.

Με το δίδυμο Κουκούλη – Μαγγωνάκη να πετάει φωτιές με 7 πόντους έκαστος και τον Μιχαλόπουλο να ακολουθεί με 4, η ομάδα του Χριστόπουλου έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, 40-30. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε εκείνο το διάστημα οι φιλοξενούμενοι, παρά τους 7 πόντους του Μπρούστα και το τρίποντο του Γονιδάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 40-30!

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου η Cosa Nostra μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το παιχνίδι και με τρεις τρίποντες βόμβες του Γονιδάκη και 6 πόντους του Μπρούστα, ισοφάρισε σε 42-42, 6:00 για το φινάλε. Ωστόσο, το υπόλοιπο του ντέρμπι ανήκε στα “Σπιρούνια” και με το γνωστό δίδυμο Μαγγωνάκη – Μιχαλόπουλου να βγάζει το φίδι από την τρύπα, έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 59-54.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/23 βολές, 10/36 δίποντα και 9/33 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/13 βολές, 14/41 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Sun City Spurs ο Μιχαλόπουλος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/9 βολές, 1/4 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Cosa Nostra ο Κάκιος με 6 πόντους, έχοντας 2/2 β8λες και 2/7 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Sun City Spurs (Χριστόπουλος): Γιουλούντας 2, Παπακωνσταντίνου 6 (2), Μαγγωνάκης 13 (2), Θεοδωρακόπουλος 9 (3), Νίτσικας, Κουκούλης 9, Ντεντόπουλος 7, Φώτος, Μιχαλόπουλος 13 (2), Μπόζας

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρίστας, Μπρούστας 22 (1), Χατζησυμεωνίδης 4, Καμπουράκης, Γονιδάκης 19 (5), Τραγής, Κουτσουριδάκης 3, Ζυγομαλάς, Κάκιος 6

Τι μας άρεσε: Η μάχη που δόθηκε στα τελευταία λεπτά, με τους Sun City Spurs να αντέχουν τελικά στην πίεση της Cosa Nostra!