21/09/2023
Athens Crips 11 8 23 22 - 64 -
Pistachios 12 24 14 13 - 63 -

Απίστευτη ανατροπή από τους Crips!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Athens Crips επέστρεψαν από το -19 και με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Σμυρλή, κέρδισαν τους Pistachios με 64-63 και έκαναν το 2/2 στον δεύτερο όμιλο του Basketaki Cup!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 11-12, χάρη σε 7 πόντους του Τάλαρου και 5 του Τσίτουρα. Το δίδυμο Λεκάκη - Κουρκουλή με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Athens Crips στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Pistachios κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με 7 πόντους του Μουρμούρη, 6 του Τσίτουρα, 5 του Τάλαρου και τρίποντο του Κοντογιάννη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 19-36! Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Σμυρλή να σκοράρει 3 πόντους και τους Λεκάκη - Αργυρούλη να προσθέτουν από 2.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Athens Crips, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 21-40, κατάφεραν με 11 πόντους του Λεκάκη και τριποντάκι του Παπαδόπουλου να πλησιάσουν στους 3, 39-42, 2:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τα "Φιστίκια" στο +8, 42-50, με τον Κοντογιάννη να πετυχαίνει 8 πόντους και τον Τσίτουρα να προσθέτει 4. Σκορ τρίτης περιόδου 42-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Crips συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Σμυρλή (11π), που ευστόχησε σε ελεύθερη βολή, 1" για το τέλος και βοήθειες των Αργυρούλη - Γιγουρτάκη, ολοκλήρωσαν την τεράστια ανατροπή με 64-63. Για τους Pistachios στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Τάλαρος και Κοντογιάννης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/25 βολές, 17/59 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/18 βολές, 19/54 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp των Athens Crips ο Λεκάκης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 3/7 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Pistachios ο Τάλαρος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές και 7/16 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και έκανε 2 λάθη.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Σμυρλής 16, Αργυρούλης 9, Γιγουρτάκης 8 (1), Κουρκουλής 8, Κυρανάκης, Λεκάκης 20 (3), Παπαδόπουλος 3 (1)

Pistachios (Κοντογιάννης): Αβαρκιώτης 2, Βουρλίτης 2, Κακαβάς, Κοντογιάννης 18 (4), Μουρμούρης 7 (1), Τάλαρος 17, Τσίτουρας 15, Φλίγκος 2

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Crips δεν παράτησαν στιγμή το παιχνίδι!