05/02/2024
Itah Jazz 25 8 15 23 3 74 -
Τα Βουνά 11 20 17 23 8 79 -

Χίλια μάτια να' χαμε... Απίστευτη νίκη για τα Βουνά στην παράταση

Το κορυφαίο ματς της φετινής χρονιάς στο Basketaki Patras έλαβε χώρα στο Promitheas Park, με τα Βουνά να επικρατούν των Itah Jazz (74-79, κ.α 71-71), μετά από μια μυθική μάχη 45 λεπτών και με αδιανόητο κοντράστ συναισθημάτων. Τα Βουνά είχαν σε εκπληκτική ημέρα τον Δημήτρη Δενδή, ο οποίος ήταν... ασυμβίβαστος με την ιδέα της ήττας και χάρισε στην ομάδα του μια μεγάλη νίκη.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Jazz, oι οποίοι με εξαιρετικά ποσοστά έξω από τα 6,75, πολύ ωραίες συνεργασίες και κυριαρχικό μπάσκετ και στις δύο όχθες του παρκέ, κατόρθωσαν να κλείσουν την Α' περίοδο στο +14 (25-11). Στο Β' δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 16 (35-19), με ένα απίστευτο τρίποντο του Μυλωνά, όμως με τους Τσούνα και Δενδή να δεσπόζουν στους αιθέρες, τα Βουνά κατάφεραν να μειώσουν (40-28) και να μην επιτρέψουν στους Jazz να... τελειώσουν πρόωρα το παιχνίδι.

Η επανάληψη ήταν μια διαφορετική ιστορία, αφού τα Βουνά μπήκαν αποφασισμένα να αλλάξουν τη μοίρα του αγώνα. Βασίλης Βαφειάδης και Παναγιώτης Λιόλιος προστέθηκαν και αυτοί στην εξίσωση και έφεραν τούμπα το ματς, με την Γ' περίοδο να τελειώνει με το σκορ ισόπαλο (48-48), αφού τα Βουνά έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 8-20. Στην τελευταία περίοδο, οι Jazz είχαν την ευκαιρία τους να τελειώσουν το ματς, όταν με midrange του Σαρρή ξέφυγαν με +4 (71-67, 25'' πριν τη λήξη), όμως τα Βουνά απάντησαν και με τρίποντο του Βαφειάδη και 1/2 βολές του Δενδή έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (71-71).

Στην παράταση, το άγχος κυρίευσε τις δύο ομάδες, όμως ο «άνιωθος» Δημήτρης Δενδής ήταν εκείνος που πήρε την ομάδα του από το χεράκι και της χάρισε τη νίκη. Με το σκορ στο 74-75, ο «μπαρουτοκαπνισμένος» center πέτυχε ένα τρομερό τρίποντο και διαμόρφωσε το 74-78, με τους Jazz να μην έχουν άλλη... βενζίνη στο ντεπόζιτο και να γνωρίζουν την ήττα (74-79).