15/06/2022
La Bola De Papel 22 13 8 27 - 70 -
The Dreamers 25 16 13 13 - 67 -

Απίστευτο come back για την La Bola!

Με ένα 27-13 επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, η La Bola De Papel έφερα… τούμπα την κατάσταση και πήρε ένα ροζ φύλλο αγώνα που έμοιαζε όχι και τόσο… κοντινό στο τέλος της τρίτης περιόδου, με το τελικό σκορ να είναι το 70-67.

Δύο ομάδες γεμάτες ποιότητα και γρήγορα… πόδια στο ροστςρ τους μπήκαν στο παρκέ του ΣΕΦ, με τους Σωτηρόπουλο, Κουτρόπουλο και Κιφοκέρη να συνεργάζονται άψογα για La Bola, Παπακωνσταντίνου Φραγκίσκο και Μανασή να ξεχωρίζουν για Dreamers, με το… ελπιδοφόρο πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-25 για τους τελευταίους.

Οι Παπακωνσταντίνου και Κιφοκέρης πήραν τη μπάλα κοντά στο καλάθι και αποτέλεσαν ξεκάθαρα τις επιθετικές αιχμές των Dreamers και La Bola αντίστοιχα, με το παιχνίδι να είναι σε ορισμένα σημεία… μαγικό, με το ημίχρονο να βρίσκει τους Dreamers μπροστά, με το 35-41 να χωρίζει τις δύο παρέες, με τον Ελενίτσα να… πυροβολεί δις από τα 6.75.

Σκέψη για φρένο στον ρυθμό δεν υπήρχε ούτε για… αστείο, με το παιχνίδι να πηγαίνει στον αιφνιδιασμό και τις γρήγορες επιθέσεις. Παπακωνσταντινου και Μανασής συνέχισαν τη θετική τους παρουσία για τους φιλοξενούμενους, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 43-54, με την ένταση και τις δυνατές φασεις να κάνουν την εμφάνισή τους στο παιχνίδι.

Απίστευτο σερί 19-7 στο τέταρτο δεκάλεπτο για La Bola, με τον Κουτρόπουλο να παίρνει… φωτιά, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν μπροστά στο σκορ, να διεκδικούν επί ίσοις όροις το παιχνίδι και εν τέλει να τα καταφέρνουν, με καλάθι και φάουλ του Κιφοκέρη, ελάχιστα πριν τη λήξη, με τελικό σκορ 70-67.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κουτρόπουλος με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη. Από Dreamers ξεχώρισε ο Ελευθέριος Μανασής με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/46 δίποντα, 10/18 τρίποντα, 10/18 βολές, 35 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 12 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/48 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 3/9 βολές, 42 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 20 λάθη.

La Bola De Papel (Φλώρος): Τσουκάλης 9, Κουτρόπουλος 23, Κιφοκέρης 18, Τζαναβάρας 4, Μαρινάκης, Φλώρος 2, Σωτηρόπουλος 14.

The Dreamers (Παπαδόπουλος): Παναγόπουλος 8, Κοντός 8, Ελενίτσας 6, Παπακωνσταντίνου Φ. 22, Μανασής 22, Κωνσταντέλος 1, Παπακωνσταντίνου Δ.

Τί μας άρεσε: Το…. τρελό come back της παρέας του Φλώρου στο τελευταίο δεκάλεπτο!