23/11/2021
Deflections 23 17 11 24 - 75 -
Aladalon 19 18 24 17 - 78 -

Απίστευτο ντέρμπι και απίστευτη νίκη στο τέλος οι Aladalon!

Μεγάλο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Περιστερίου ανάμεσα σε Deflections και Aladalon, με τους δεύτερους να πετυχαίνουν τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο και να παίρνουν την νίκη με 75-78. Οι Deflections βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 13 πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ισορρόπησαν και ισοφάρισαν με 2,8″ για την λήξη αλλά με τρίποντη βόμβα του Μιχαηλίδη πήραν την μεγάλη νίκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς.
Καλύτερα φάνηκαν να πατάνε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Aladalon και προηγήθηκαν των Deflections με 6-12 (4′). Όμως στην συνέχεια οι Deflections βρήκαν λύσεις στην επίθεση τους και αφού προσπέρασαν, 17-14 (7′), έμειναν μπροστά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου για το 23-19. Ο Παπακωνσταντίνου πρώτος σκόρερ με έξι πόντους για τους Deflections, ο Σουβλέρης είχε εφτά για τους Aladalon.
Οι Aladalon μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με σκοπό να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού και στο πρώτο μισό έτρεξαν επιμέρους σκορ 4-14 για να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με 27-33 (15′). Οι Deflections όμως και πάλι αντέδρασαν και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου έτρεξαν αυτοί σερί 13-4 και πήραν και πάλι προβάδισμα στην λήξη με 40-37. Ο Κατσαρός καλύτερος των γηπεδούχων με έξι πόντους, ο Χαντζής ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους με έξι.
Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους Aladalon οι οποίοι ήταν καλύτεροι και στις δύο άκρες του παρκέ. Έτσι, αφού πήραν πρώτα πίσω το προβάδισμα από τους Deflections, 45-47 (24′) έπειτα έτρεξαν σερί 6-14 για να ανέβει η διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο 51-61. Ο Νικολαΐδης ήταν πρώτος σκόρερ των Deflections με έξι πόντους, ο Σουβλέρης είχε εννέα και ο Μιχαηλίδης πέντε για τους Aladalon.
Με σχετική ευκολία κρατούσαν το προβάδισμα και την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων οι Aladalon και ο χρόνος κυλούσε υπέρ τους, 58-70 (35′). Τότε όμως οι Aladalon ξεκίνησαν να κάνουν αλλά αντί άλλων, οι Deflections πήραν σωστές αποφάσεις σε άμυνα και επίθεση και αφού αρχικά μείωσαν έφτασαν με εύστοχο ζευγάρι βολών από τον Μαράντο να ισοφαρίσουν σε 75-75 με 2,8″ για την λήξη του παιχνιδιού. Και ενώ όλα έδειχναν παράταση, έπειτα από καλά εκτελεσμένη επαναφορά οι Aladalon πέτυχαν τρίποντο από την γωνία με τον Μιχαηλίδη και πήραν την μεγάλη νίκη με 75-78.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Χρήστος Μιχαηλίδης, με double double, που μαζί με το νικητήριο σουτ πέτυχε συνολικά 20 πόντους (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη. Ο Θωμάς Νικολαΐδης καλύτερος για τους Deflections με 21 πόντους (2/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/2 βολές), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.
Συνολικά οι Deflections είχαν 18/39 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 12/19 βολές, 43 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Aladalon είχαν 21/34 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 9/20 βολές, 40 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 12 κλεψίματα και 15 λάθη.
Deflections (Νικολαΐδης): Κατσαρός 14, Χειράκης 5 (1), Σκανδάλης 2, Μαράντος 15 (8ρ 1τρ), Πάλλας 8 (11ρ), Νικολαΐδης 21 (9ρ 6ασ 5τρ), Παπακωνσταντίνου 10 (2).
Aladalon (Μιχαηλίδης): Μένεγας, Μιχαηλίδης 20 (10ρ 2τρ), Σουβλέρης 26 (2), Μελανοφρύδης 4 (9ρ), Βαγγέλης 13 (6ρ 1τρ), Αθανασάκος 2, Κτενίδης 1 (7ρ).
Τι μας άρεσε: Μπασκετικό παιχνίδι με φοβερή εξέλιξη.