17/12/2022
Beeranhas 17 17 24 20 - 78 -
Brotherhoops 10 20 28 23 - 81 -

Απίθανο ματς, με νικητές τους Brotherhoops!

Καταπληκτικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε το βράδυ του Σαββάτου 17 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena, εκεί που Beeranhas και Brotherhoops κονταροχτυπήθηκαν μέχρι τελικής πτώσεως, με την ομάδα του Τσουλάτη να κάνει την ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα και να φεύγει με μία πολύ μεγάλη νίκη με 78 – 81.

Τα Beeranhas ξεκίνησαν αεράτα το πρώτο δεκάλεπτο και με το δίδυμο Τζανάκη – Κύρκου να βάζουν από 4 πόντους και τρίποντο του Μιχαηλίδη, ξέφυγαν με 17 – 10. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, το σύνολο του Τσουλάτη είχε τον Κωτσάκη απόλυτο πρωταγωνιστή, πετυχαίνοντας όλους τους πόντους των Brotherhoops.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μουδιασμένα, αλλά στην συνέχεια με το δίδυμο Κωτσάκη με 7 και Βιτανόπουλο με 5 πόντους αντίστοιχα με τραβούν το κουπί, πλησίασαν 34 – 30. Τα Beeranhas δεν έχασαν την πρωτοπορία σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, έχοντας τριάδα φωτιά στην επίθεση τους Τζανάκη(6), Τζιφοπανόπουλο(4) και Κύρκο(4), να κρατούν το +4!

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν απολαυστικό από σκορ και θέαμα, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ακατάπαυστα και στο τέλος να μένουν ισόπαλες 58 – 58. Ο Α. Βουγάς ήταν ασταμάτητος από την περιφέρεια με τέσσερα τρίποντα, με τον Χάλαρη να τον ακολουθεί με δύο τρίποντα και 8 πόντους συνολικά για τους Brotherhoops, ενώ για τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν Τζανάκης και Κύρκος που πέτυχαν από 6 πόντους, με Μιχαηλίδη – Χαϊδάκη να ακολουθούν με 4.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ επιθετικά στην τελευταία περίοδο και με τον Χαϊδάκη να βρίσκεται εκτός ελέγχου με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά, ξέφυγαν ακόμα και με 7. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνα τους και με τον Βουγά να βάζει 5 πόντους και τρίποντα από τον Βιτανόπουλο, πήραν κεφάλι στο σκορ(75-79). Με ενάμιση λεπτό να απομένει για την λήξη του αγώνα, ο Χαϊδάκης με νέο τρίποντο μείωσε 78 – 79, για να έρθει ο Κωτσάκης με δύο βολές, να διαμορφώσει το τελικό 78 – 81.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ηλίας Χάλαρης με 14 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Κύρκος με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα Beeranhas είχαν 28/53 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 7/11 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Οι Brotherhoops είχαν 12/32 δίποντα ακόμα 15/44 τρίποντα, 12/22 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Beeranhas(Δέτσης): Αναγνωστόπουλος 2, Βαλσαμίδης 2, Βρακάς 5, Δέτσης, Κύρκος 14(9ρ.), Μιχαηλίδης 7, Τζανάκης 18, Τζιφοπανόπουλος 10, Χαϊδάκης 18.

Brotherhoops(Τσουλάτης): Βιτανόπουλός 14, Α.Βουγάς 19, Μ.Βουγάς, Καπουράλος 2, Κωτσάκης 28, Μπερνίτσας, Τζεβελέκος 4, Χάλαρης 14(19ρ.).

Τι μας άρεσε: Από που να ξεκινήσεις και που να σταματήσεις. Ήταν μία μπασκετική ραψωδία που μας κράτησε σε αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.