05/01/2023
Alpinists BC 20 11 15 14 - 60 -
L' Ovelha Negra 12 9 11 3 - 35 -

Από εκεί που σταμάτησαν οι Alpinists!

Ασταμάτητοι δείχνουν να είναι οι Alpinists στον πρώτο όμιλο της Evolution League, καθώς για την ένατη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την L' Ovelha Negra με 60-35 στο Athens Sports Hall, πήραν το έκτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα και παραμένουν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Με τον Μουτεβελή να ξεκινάει καυτός το παιχνίδι και να πετυχαίνει 13 πόντους και τον Λυμπερόπουλο να ευστοχεί από την περιφέρεια, οι Alpinists πήραν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα με 20-12. Ο Γρηγορόπουλος με 4 πόντους και οι Δημήτρης Λη - Καλούδης με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 πόντους του Μαγκανιάρη και τρίποντο του Ποντίκα, ξέφυγαν στους 15, 31-16, 2:30 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφερε η L' Ovelha Negra πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ήταν να μειώσει στους 10, 31-21, με τον Σηφακάκη να σκοράρει 5 συνεχόμενους πόντους.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 4 πόντους του Συκάρη και τριποντάκι του Μουτεβελή, οι Αλπινιστές βρέθηκαν μέχρι και στο +18, 42-24, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +14, 46-32! Τους φιλοξενούμενους κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Κλεφτόγιαννης με τους 8 πόντους που πέτυχε, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Καλούδης. Σκορ τρίτης περιόδου 46-32!

Με την διαφορά στους 14, 46-32, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι Alpinists έφτασαν εύκολα στη νίκη με 60-35, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μουτεβελή, Μαγκανιάρη, Συκάρη και Κυριακίδη. Για την L' Ovelha Negra στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γρηγορόπουλος και Κλεφτόγιαννης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 19/51 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/10 βολές, 11/42 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson mvp των Alpinists ο Μουτεβελής με 22 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 5/8 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της L' Ovelha Negra ο Καλούδης με 6 πόντους, έχοντας 0/3 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Alpinists (Μαγκανιάρης): Κυριακίδης 6, Λυμπερόπουλος 7 (1), Μαγκανιάρης 10, Μουτεβελής 22 (3), Ποντίκας 5 (1), Συκάρης 10

L' Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Καλούδης 6 (2), Γρηγορόπουλος 8, Καπόγιαννης 2, Κλεφτόγιαννης 9, Λη Χ. 2, Λη Δ. 3, Λυμέρης, Πολυχρονίδης, Σηφακάκης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Alpinists!