19/02/2020
Remal Madri 9 22 17 14 - 62 -
Leontario BC 17 12 11 13 - 53 -

Από κοντά τα Ρεμάλια!

Η Remal Madri κρατάει την επαφή της με την κορυφή του πρώτου ομίλου της Development League (στη δεύτερη θέση με 10-4), αφού τα αγόρια με τα «μαύρα» περνάνε καλά, μαζεύονται τουλάχιστον 10 σε κάθε παιχνίδι και κάνουν εμφατικές εμφανίσεις, όπως αυτή με το Leontario, το οποίο προηγήθηκε με 9-17 στο δεκάλεπτο, όμως η κούραση και η πίεση των Ρεμαλιών το… λύγισε και έμεινε στο 4-10!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με το μυαλό στα τρίποντα και οι «λέοντες» ήταν πιο εύστοχοι στην πρώτη περίοδο, με τους Κοκκινά και Ανδρέα Δημητρακόπουλο να τους βάζουν μπροστά, ενώ και οι Αντώνης Λαζανάκης, Μίλτος Δημητρακόπουλος βοήθησαν στο να φτάσουν στο 9-17, έχοντας από την άλλη τη Ρεμάλ να ευστοχεί με Δημητρίου, Δαβιδέλη και τους Παπαϊωάννου, Πολύδωρο να σκοράρουν από κοντά.

Ο Ανδρέας Δημητρακόπουλος συνέχισε με καλά ποσοστά και στη δεύτερη περίοδο για τους «κιτρινομπλέ», όμως στην άμυνα τα πράγματα δυσκόλεψαν, κυρίως γιατί τα Ρεμάλια χρησιμοποίησαν σωστά τις αλλαγές τους και οι Πρίφτης, Παπαϊωάννου, Καμολίκης εκμεταλλεύτηκαν την ταχύτητά τους (ειδικά ο τελευταίος), οπότε και το τρίποντο του Δαβιδέλη ήταν το… κερασάκι της ανατροπής, πριν κλείσει το ημίχρονο (31-29)!

Πρίφτης, Παπαϊωάννου, Καμολίκης βρήκαν πάλι στόχο για τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο και οι Σιδέρης, Δημητρίου, Πολύδωρος πρόσθεσαν κάτι πόντους ακόμα, οπότε άλλαξε κι άλλο η εικόνα του ματς, αφού από την άλλη το Leontario άρχισε να κουράζεται και να μην ακολουθεί το ίδιο καλά στην άμυνα, με τους Κωνσταντιδέλη, Μίλτο Δημητρακόπουλο Γιάννη και Αντώνη Λαζανάκη να κάνουν το 48-40 στο 30ο λεπτό.

Ο Ανδρέας Δημητρακόπουλος πάτησε άλλη μια γκαζιά στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήγε να ξαναβάλει τα «λιοντάρια» στη διεκδίκηση (άλλα δύο τρίποντα και ένα δίποντο), όμως Δημητρίου, Δαβιδέλης και Παπαϊωάννου δεν άφησαν περιθώρια, με το τελικό 62-53 να τους δίνει τη νίκη που τους κρατά… ζεστούς ενόψει της πρώτης θέσης του ομίλου!

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Παπαϊωάννου με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους «λέοντες» ξεχώρισε ο Ανδρέας Δημητρακόπουλος με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «μαύροι» είχαν 16/43 δίποντα, 7/37 τρίποντα, 9/16 βολές, 40 ριμπάουντ (21-19), 15 ασίστ, 16 κλεψίματα, 8 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «κιτρινομπλέ» να τελειώνουν το ματς με 14/25 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 7/10 βολές, 41 ριμπάουντ (7-34), 10 ασίστ, 1 κλέψιμο, 26 λάθη και 1 μπλοκ.

Remal Madri (Κουσιορής): Παπαϊωάννου 16, Δημητρίου 11, Δαβιδέλης 9, Πρίφτης 7, Σιδέρης 6, Πολύδωρος 6, Καμολίκης 5, Αποστόλου 2, Αγγελής (3 ασίστ), Κουσιορής (3 υποσχέσεις)

Leontario BC (Κωνσταντιδέλης – Κορωνάκης): Α. Δημητρακόπουλος 23, Μ. Δημητρακόπουλος 9, Α. Λαζανάκης 8, Κωνσταντιδέλης 6, Γ. Λαζανάκης 4, Κοκκινάς 3, Κορωνάκης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το πάθος των «ρεμαλιώνε» που γύρισαν το ματς πριν τελειώσει το ημίχρονο και η… μάχη Γιάννη Παπαϊωάννου – Ανδρέα Δημητρακόπουλου, για το ποιος θα οδηγούσε την ομάδα του στη νίκη.