31/05/2022
Somalia Pirates 5 13 10 23 - 51 -
Gerakas Hawks 10 13 11 15 - 49 -

Από μηχανής Νικολουζάκης !

Βράδυ Κυριακής στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Somalia Pirates πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό Summer League με τον Νίκο Νικολουζάκη να ευστοχεί με follow στο τελευταίο δευτερόλεπτο και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του με 51-49.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι Gerakas Hawks που προηγήθηκαν με double-score στα πρώτα λεπτά. Ο Λουλούδης (4π.) ξεκίνησε από νωρίς να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ από 2 πόντους προσέθεσαν οι Σκλαβούνος, Χαλκίδης και Χατζηδάκης. Στην άλλη πλευρά, ο μετέπειτα καθοριστικός Νικολουζάκης (4π.) ήταν ο μοναδικός παίκτης των γηπεδούχων που σκόραρε εντός πεδιάς στα πρώτα λεπτά. Σκορ δεκαλέπτου, 5-10.

Απόλυτη ισορροπία στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 13 πόντους και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Οι Σομαλοί βρήκαν στήριγμα στις επιθετικές ενέργειες των Στραβοπιεράκου (3π.), Ρεγκούζα (3π.) και Ντούλη (4π.), ενώ στον αντίποδα οι Τοπούζογλου (3π.) και Σκλαβούνος (2π.) ήταν άξιοι συμπαραστάτες του σταθερού επιθετικά Λουλούδη (8π.). Σκορ ημιχρόνου, 18-23.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Το μαρκάρισμα του Γιώργου Λουλούδη (11π. με 1 τρίπ.) παρέμενε άλυτος γρίφος για τους Σομαλούς που είχαν μεγαλύτερη πολυφωνία, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τους Ρεγκούζα (3π.), Ντούλη (2π.), Μηλιό (2π.) και Παπαδόπουλο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 28-34.

Τρομερή ανατροπή από τους Σομαλούς στο φινάλε.