20/07/2021
Beer Team 17 20 13 11 - 61 -
Athens Touvlakers 14 10 20 15 - 59 -

Από μηχανής Θεός Θεοδοσόπουλος!

Όλα έδειχναν παράταση το απόγευμα της Κυριακής 18, Ιουλίου στο Basketaki Arena καθώς οι Touvlakers είχαν φέρει το ματς στα ίσια απέναντι στην Beer Team.Με επίθεση ενός δευτερολέπτου ο Ηλίας Θεοδοσόπουλος σε play βγαλμένο απο Euroleague χάρισε την νίκη με 61-59.
Ωραίο πρώτο δεκάλεπτο στο ματς με τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται στην επίθεση(17-14). Η Beer Team βασιζόταν σε Καταγά(6), Θεοδοσόπουλο(4) και Μ. Μαυράκη , ενώ για τους Touvlakers , Β. Θεοδωρακόπουλος, Μαρίνος με τρίποντα και Λιγνός(4) κρατούσαν την ομάδα τους κοντά.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι με Καταγά(5), Α. Μαυράκη(5) και Μ.Μαυράκη(4), ξεφεύγοντας στο σκορ απέναντι στους Touvlakers που σκόραραν με δύο τρίποντα του Μαρίνου και καλάθια από Λιγνό και Κοσκέρα(37-24).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Beer Team κρατιόταν μπροστά στο σκορ με Θεοδοσόπουλο(6), Μαυράκη και Καταγά να τις δίνουν λύσεις, αλλά οι φιλοξενούμενοι που πατούσαν καλύτερα σε εκείνο το χρονικό διάστημα, με τον Λεμπούση (6) να κάνει μεγάλο παιχνίδι και τους Κοσκέρα (4), Λιγνό να βοηθούν πλησίασαν 50-44.
Στο πρώτο πεντάλεπτο του τέταρτου, τελευταίου και συγκλονιστικού δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα με Θεοδοσόπουλο(4) και Μεταξά να σκοράρουν. Οι Touvlakers ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους με Λιγνό, Θεοδωρακόπουλο και Μαρίνο, ενώ με τρίποντο του Λειβαδά πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά 56 – 57. Θεοδοσόπουλός, Καταγάς και Μαυράκης με βολές έκαναν το 59 – 57 για να έρθει ο Κοσκέρας ένα δευτερόλεπτο πριν από την λήξη να ισοφαρίσει 59 – 59. Τότε λοιπόν ήρθε το play που προαναφέραμε στον πρόλογο με τον Θεοδοσόπουλο να γράφει το τελικό 61 – 59.
Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ηλίας θεοδοσόπουλός με 19 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Λεμπούσης με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Η Beer Team είχε 15 / 46 δίποντα, 7 / 36 τρίποντα, 10 / 18 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.
Οι Touvlakers είχαν 15 / 32 δίποντα, 6 / 34 τρίποντα, 11 / 18 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.
Beer Team(Α.Μαυράκης): Α. Μαυράκης 5, Πάπιος, Βασιλικός 2(6ρ.), Φίκαρης 4, Θεοδοσόπουλός 19(14ρ.), Μεταξάς 3 (14ρ.), Μ. Μαυράκης 12, Καταγάς 16.