28/01/2024
West Side B.C 13 20 18 13 - 64 -
Κλειώ 15 12 14 21 - 62 -

Από μηχανής… Γαλανόπουλος χάρισε τη νίκη στους West Side!

Στις πρώτες στιγμές του παιχνιδιού το σκορ ήταν κοντά, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να ξεφεύγει. Ο Χόρτης έκανε καλή δουλειά για τη Κλειώ, ενώ οι West Side πήραν σκορ από διαφορετικούς παίκτες με αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο 12-11. Ο Λυμπερόπουλος ανέλαβε επίσης πρωτοβουλίες, οι οποίες έφεραν αποτέλεσμα και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 13-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με Νικολάου και Τριανταφυλλίδη οι γηπεδούχοι πήραν ξανά «κεφάλι» (18-15), αλλά στη συνέχεια η Κλειώ έβγαλε αντίδραση και γενικά το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο φινάλε της περιόδου οι West Side μπόρεσαν να πάρουν μία μικρή διαφορά 6 πόντων, με τους Νικολάου και Μπελεχάκη να χτυπούν την αντίπαλη άμυνα, με το σκορ να δείχνει 33-27.

Ο Τσούλφας έκανε καλή εκκίνηση στην τρίτη περίοδο, με την αντίπαλη άμυνα να δυσκολεύεται να τον περιορίσει και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 37-28. Το +10 ήρθε λίγο αργότερα, όταν ο ίδιος παίκτης έδειξε πως μπορεί να σκοράρει και πίσω από τα 6,75, γράφοντας το 44-34. Οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους, ενώ ο Τριανταφυλλίδης πήρε μπρος και με απανωτά τρίποντα έκανε το 51-36. Το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τους West Side να κρατούν μία διαφορά 10 πόντων και τον φωτεινό πίνακα να γράφει 51-41.

Η Κλειώ δεν θα τα παρατούσε τόσο εύκολα και το απέδειξε στα τελευταία λεπτά. Γρομιτσάρης και Τσιώλος έφεραν το σκορ στο 54-47, για να έρθουν οι τρίποντες βόμβες του Λυμπερόπουλου και του Σφήκα για το 54-53. Το προσπέρασμα έγινε λίγο μετά, όταν ο Γρομιτσάρης με δική του προσπάθεια έκανε το 55-57. Οι τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού έφεραν μία τρομερή εξέλιξη στο ματς. Με το σκορ στο 60-60 ο Νικολάου πήγε στη γραμμή των βολών, ευστόχησε και στις δύο (62-60), με 12 δευτερόλεπτα να απομένουν. Όμως στη συνέχεια ο Χόρτης δέχτηκε επίσης φάουλ και με τα ομαδικά να έχουν συμπληρωθεί, είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει από τις βολές. Έκανε το 2/2 και πλέον οι γηπεδούχοι είχαν 10 δευτερόλεπτα για να διεκδικήσουν τη νίκη. Η μπάλα πήγε στα χέρια του Νικολάου, ο οποίος σηκώθηκε για τρίποντο, ωστόσο τη τελευταία στιγμή πάσαρε στον αμαρκάριστο Γαλανόπουλο και αυτός σε «νεκρό» χρόνο άφησε τη μπάλα στο καλάθι, δίνοντας τη νίκη στους West Side με 64-62.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τσούλφας με 18 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από την Κλειώ ξεχώρισε ο Δημοσθένης Χόρτης με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι West Side μέτρησαν 14/34 δίποντα, 9/34 τρίποντα, 9/22 βολές, 48 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ. Η Κλειώ είχε 19/62 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 9/16 βολές, 59 ριμπάουντ, 6 ασίστ, όπως και 11 κλέψιματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ.

West Side (Αδελφόπουλος): Αδελφόπουλος, Γαλανόπουλος 6(6ρ.), Μπελεχάκης 11(9ρ.), Νικολάου 16(4ρ.), Τριανταφυλλίδης 13(10ρ.), Τσούλφας 18(10ρ.)

Κλειώ (Τσιώλος): Γρομιτσάρης 7(8ρ.), Καραγιαννόπουλος, Λυμπερόπουλος 17(4ρ.), Πασχάλης, Πολυχρονόπουλος 3(10ρ.), Σφήκας 7(7ρ.), Τσιώλος 8(13ρ.), Χόρτης 20(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε της αναμέτρησης!