20/10/2020
Ιχώρ 10 9 8 10 - 37 -
Tinderwolves 8 9 13 15 - 45 -

Από νίκη σε νίκη οι Tinderwolves!

Στο κλειστό του Seven για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Development 1 οι Tinderwolves έκαναν το δυο στα δυο , καθώς πατώντας το πόδι στο γκάζι στη τέταρτη περίοδο  έκαμψαν την αντίσταση του Ιχωρ με 37-45 .

Οι φιλοξενούμενοι για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι απέδειξαν πόσο σκληρή ομάδα είναι , αφού μετά τον άθλο που πραγματοποίησαν την πρώτη αγωνιστική νικώντας με τέσσερις παίκτες στη τελευταία περίοδο , αυτή τη φορά τα κατάφεραν απέναντι σε μια άξια και παραδοσιακή δύναμη της διοργάνωσης που έχει κερδίσει με το σπαθί της  τον σεβασμό όλων.

Το πρώτο δεκάλεπτο αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα παρακολουθούσαμε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά και να προηγούνται , 8-0, στα μέσα του δεκαλέπτου. Η αντίδραση των Tinder ήταν άμεση , καθώς με ένα επιμέρους 2-8 έφεραν το παιχνίδι στους δύο πόντους ,8-10, όπου ήταν και το σκορ της πρώτης στροφής της αναμέτρησης. Ο Ευάγγελος Νάζος με τέσσερις πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ , ενώ από τους νικητές οι Κουνέλης , Σωληναραίος , ,Μουρελάτος και Καρβέλης είχαν από δυο.

Στη δεύτερη περίοδο πραγματοποιήθηκε μια μεγάλη μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες με την αναμέτρηση να θυμίζει αγώνα πυγμαχίας με εκατέρωθεν χτυπήματα . Ενδεικτικό των όσων γράφουμε είναι ότι η θέση της της ομάδας που οδηγούσε το σκορ άλλαξε τέσσερις φορές με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά στο παρκέ και να παίρνουν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 10-12 .Η απάντηση του Ιχωρ ήταν άμεση , καθώς πέρασε εκ νέου μπροστά , 14-12 , για να έρθουν οι φιλοξενούμενοι και με ένα επιμέρους 2-5 να κάνουν το 16-17 βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι . Το τέλος αυτής της συγκλονιστικής περιόδου τέλειωσε με τους παίκτες του κόουτς  Μπάστα να προηγούνται ,19-17, και όλους εμάς να ανυπομονούμε να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ήταν καρμπόν της δεύτερης , αφού το ξεκίνημα βρήκε τον Σωληναραίο και την παρέα του μπροστά 21-23. Ο ΙΧΩΡ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 25-23 με τους Wolves να πραγματοποιούν ένα επιμέρους 2-7 και να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με διαφορά τριών πόντων , 27-30.                                                                                                          Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης ήταν αυτή που έκρινε το παιχνίδι, καθώς , οι Tinder άνοιξαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι στους έντεκα πόντους , 29-39 , ενώ στα μέσα του δεκαλέπτου βρέθηκαν να προηγούνται, 33-42,  με τον ήχο από την κόρνα της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν  τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα με 37-45 .

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Σωληναραίος με 9 πόντους , 13 ριμπάουντ , 3 ασιστ  και 4 κλέψίματα , ενώ από τον ΙΧΩΡ ο Εύαγγελος Νάζος είχε 6 πόντους , 13 ριμπάουντ , 2 ασίστ  και  2 κλεψίματα .

Ο Ιχωρ είχε συνολικά 16/45 δίποντα , 0/23 τρίποντα , 5/12 βολές , 46 ριμπάουντ , 5 ασιστ , 8 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 18 λάθη , ενώ οι νικητές είχαν 11/39 δίποντα , 5/27 τρίποντα , 8/15 βολές , 48 ριμπάουντ , 8 ασίστ , 10 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 20 λάθη .

Ιχωρ(Μπάστας) : Βλάχος 2 , Δημοσθένους 2 , Κολοκυθάς 5 , Στάμαργας 7 , Πετρίδης 4 , Νάζος 6 , Ευαγγέλου 9 , Γαλανάκης 2 .

Tinderwolves(Σωληναραίος) : Σωληναραίος 9 , Λύρος , Κουνέλης 4 , Μουρελάτος 15 , Βελιντζέλος 5 , Καρβέλης 12 .

Τι μας άρεσε: To δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν με μια λέξη απολαυστικό!