25/11/2022
Milwaukee Sucks 20 14 16 11 - 61 -
Hoopers BC 8 16 14 15 - 53 -

Από "νωρίς" οι Sucks!

Δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη για τους Milwaukee Sucks στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής κέρδισαν τους Hoopers με 61-53 στο ΓΣΠ και τους ανάγκασαν στην τέταρτη φετινή τους ήττα.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους  Milwaukee Sucks, καθώς με δύο τρίποντα του Φωτόπουλου, 4 πόντους του Γανέλη και 4 του Οικονόμου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 20-8. Ο Λιάπης με 3 πόντους και οι Γεωργόπουλος - Σιδέρης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι και με τρίποντες βόμβες των Φωτόπουλου - Καββαθά, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 34-24. Τους Hoopers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Λιάπης (6π), Σιδέρης (4π) και Λιαράκος (4π).

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 νέους πόντους του Φωτόπουλου, 4 του Οικονόμου και 4 του Γάτσιου, το συγκρότημα του Κυριτσόπουλου έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +12, 50-38. Δεν μπόρεσαν ούτε και σε εκείνο το διάστημα οι φιλοξενούμενοι να πλησιάσουν τον αντίπαλο, παρά τους 7 πόντους του Σιδέρη και το τρίποντο του Λιόκα. Σκορ τρίτης περιόδου 50-38.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Milwaukee Sucks διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Καββαθά, Τσίνα, Γανέλη, Οικονόμου και Μαριόλη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 61-53! Για τους οράνιε στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γεωργόπουλος, Λιαράκος και Λιάπης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 18/44 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/24 βολές, 19/50 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 5 μπλοκ.

Betsson mvp των Milwaukee Sucks ο Φωτόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε; τάπα. Πολυτιμότερος των Hoopers ο Λιάπης με 14 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 5/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Καββαθάς 8 (1), Τσίνας 6, Φωτόπουλος 14 (4), Μαριόλης 7, Γανέλης 8, Οικονόμου 12 (1), Γάτσιος 4

Hoopers (Τσεκούρας): Μπίθας, Λιαράκος 11, Σιδέρης 13 (1), Λιάπης 14, Γεωργόπουλος 8, Δημάκης, Τσεκούρας 3, Λιόκας 4

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Sucks!