01/04/2022
Black Mamba 15 20 22 19 - 76 -
Elitήριοι by pinguin.gr 18 14 13 26 - 71 -

Από πρώτο μέχρι τρίτο το φορμαρισμένο Black Mamba!

Βράδυ Πέμπτης στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων το Black Mamba (14-2) υποδέχθηκε τους Elitήριους (10-7) για την προτελευταία στροφή στον τρίτο όμιλο της Master League. Η ομάδα του coach Παντελή Μπασδάνη κατάφερε να αντέξει στην πίεση των σκληροτράχηλων Elitήριων και να φτάσει στη νίκη με 76-71, παρά τα σημαντικά κενά που άφησε η απουσία των αρχισκόρερ Λουκόπουλου και Μπολοτάκη. Το Black Mamba επικεντρώνεται πλέον στο κρίσιμο ματς της τελευταίας αγωνιστικής απέναντι στους φορμαρισμένους ThunderDogs που θα κρίνει την τελική κατάταξη των ομάδων. Με νίκη επί των ThunderDogs το Black Mamba τερματίζει δεύτερο, ενώ αν αυτό συνδυαστεί και με ήττα των Golden Steak Warriors από την Capital Con-Trolls, τότε το «φίδι» θα βρεθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ας αφήσουμε, όμως, τα σενάρια και ας δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ιδιαίτερα θετικό ήταν το ξεκίνημα των Elitήριων. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +7 στα πρώτα λεπτά, χάρη στον ζεστό επιθετικά Νίκωνα Κωνσταντινάκο (7π. με 1 τρίπ.). Οι Λάμπης Καρδάσης (4π.) και Κρίτωνας Βέλλης (3π.) σκόραραν κι εκείνοι με συνέπεια. Το Black Mamba, όμως, δεν τους επέτρεψε να ξεφύγουν και αντιδρώντας με Βασίλη Δέδε (7π.) και Θοδωρή Μουσούλη (3π.) έκλεισε το δεκάλεπτο στο -3. Σκορ δεκαλέπτου : 15-18.

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Μπασδάνη ανέβασε την απόδοσή της. Με τον Θοδωρή Μουσούλη να προσθέτει 8 πόντους στη συλλογή του και τον Γιάννη Μονέο να μπαίνει δυναμικά στην εξίσωση με 8 πόντους και δύο εύστοχα τρίποντα, το Mamba πήρε κεφάλι στο σκορ. Στην αντίπερα όχθη, τα αδέρφια Πατωνίδη έκαναν τη δουλειά για τους Elitήριους με 11 πόντους αθροιστικά. Σκορ ημιχρόνου, 35-32.

Για ένα ακόμη παιχνίδι το Black Mamba πραγματοποίησε εξαιρετική τρίτη περίοδο. Με μπροστάρη τον Θοδωρή Μουσούλη (8π. με 1 τρίπ.) και άξιους συμπαραστάτες τους Γιάννη Μονέο (6π.) και Βασίλη Δέδε (6π.), οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά. Οι Elitήριοι, παρότι αντιμετώπισαν προβλήματα στην άμυνα, βρήκαν στήριγμα στους Λάμπη Καρδάση (6π.), Νίκωνα Κωνσταντινάκο (4π.) και Κρίτωνα Βέλλη (3π.) κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -12. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 57-45.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο κλειστό της ΑΕΚ με αντεπίθεση διαρκείας από τους Elitήριους που είχαν αποφασίσει να πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους. Ο Λάζαρος Μωυσής, σαν από μηχανής θεός, με 3 τρίποντα και 11 πόντους, αλλά και οι Θάνος Πατωνίδης (7π. με 1 τρίπ.) και Λάμπης Καρδάσης έβαλαν φωτιά στο ματς. Ωστόσο, το «κρύο αίμα» του Ανέστη Φώτογλου (6π. με 2 τρίπ.), η αποτελεσματικότητα του Χιμντάν κοντά στο καλάθι και οι χαμένες βολές των Elitήριων  έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Οι Elitήριοι ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο φετινό πρωτάθλημα της Master και πλέον επικεντρώνονται στη μεγάλη μάχη απέναντι στους Stifado Bulls για μια θέση στις 8 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup, αλλά και στην οργάνωση του ρόστερ ενόψει Summer League.

Το Black Mamba έχει δύο σπουδαία παιχνίδια μπροστά του απέναντι σε ThunderDogs για το πρωτάθλημα και Brazzers για το κύπελλο, ενώ τρέχει ένα εντυπωσιακό σερί με 9 συνεχόμενες νίκες και στα δύο μέτωπα.

Στο τέλος του αγώνα, το Black Mamba είχε 24/48 δίποντα, 7/36 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 8 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Elitήριοι είχαν 19/34 δίποντα, 8/24 τρίποντα και 9/15 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Δέδες με 17 πόντους και double-double, έχοντας 8/13 δίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους Elitήριους ξεχώρισε ο Νίκωνας Κωνσταντινάκος με 13 πόντους και double-double, έχοντας 4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, ενώ είχε 5 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Black Mamba (Μπασδάνης) : Chemntan 10 (10 ριμπ., 2 κλεψ., 1 μπλοκ), Δέδες 17 (12 ριμπ., 5 ασί.), Δανίκογλου 2 (3 ριμπ.), Μονέος 18 (2 ασί., 2 τρίπ.), Μουσούλης 19 (7 ριμπ., 4 ασί., 2 κλεψ., 3 τρίπ.), Φώτογλου 6 (2 τρίπ.).

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος) : Βέλλης 6 (3 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 2 τρίπ.), Καρδάσης 16, Κωνσταντινάκος 13 (11 ριμπ., 6 ασί., 1 τρίπ.), Μωυσής 13 (6 ριμπ., 3 τρίπ.), Ξενόφος, Πατωνίδης Θ.12 (10 ριμπ., 6 ασί., 2 μπλοκ, 1 τρίπ.), Πατωνίδης Φ. 11 (6 ριμπ., 1 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Η high-low συνεργασίες των Elitήριων απέναντι στην ζώνη, αλλά και η ψυχραιμία του Black Mamba στα τελευταία λεπτά.