17/07/2022
Vatos Krokos 7 21 5 13 - 46 -
Phoenix Bums 13 10 - 17 - 54 -

Από τελικό σε τελικό οι Phoenix Bums!

Την πρώτη κούπα της ιστορίας τους θα διεκδικήσουν την Τετάρτη το βράδυ οι Phoenix Bums, καθώς στον πρώτο ημιτελικό λύγισαν δύσκολα την εξάδα των Vatos Krokos με 46-54 στο Basketaki Arena!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Phoenix Bums στον ημιτελικό, καθώς με 5 πόντους του Παπαντωνίου, τρίποντο του Καδά και έμμεσο τρίποντο του Χαριτόπουλου, προηγήθηκαν με 7-13. Ο Καλλίτσας με 4 πόντους και ο Διακάτος με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τους Καλλίτσα, Βιντζηλαίο και Διακάτο να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας και τους Φόσκα – Μπιστούνα να εκτελέσουν από την περιφέρεια, οι Vatos Krokos βρέθηκαν από το -8 στο +7, 28-21! Το σκορ του πρώτου μέρους, 28-23, διαμόρφωσε από την γραμμή της φιλανθρωπίας για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Παπαντωνίου, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε ο Λάσπας και από ένα δίποντο οι Μπαλτζόγλου – Χαριτόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Phoenix Bums έσφιξαν εκ νέου την άμυνά τους και με 7 συνεχόμενους πόντους του Χαριτόπουλου, 4 του Μοσκόφογλου και ένα τρίποντο του Παπαντωνίου, προσπέρασαν με 33-37. Λίγα πράγματα επιθετικά για την ομάδα του Χατζηνικήτα σε εκείνο το σημείο, με τον Φόσκα να βάζει ένα τρίποντο και τον Βιντζηλαίο να σκοράρει μέσα από την ρακέτα. Σκορ τρίτης περιόδου 33-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αλήτες έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Χαριτόπουλο (10π) και Παπαντωνίου (5π), έφτασαν στη μεγάλη πρόκριση με 46-54. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι ηρωικοί Vatos Krokos για την υπέρβαση, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Μπιστούνα και Λάζου, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 4 παίχτες.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/7 βολές, 11/36 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/13 βολές, 14/44 δίποντα και 6/14 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Vatos Krokos ο Καλλίτσας με 11 πόντους, έχοντας 5/5 βολές και 3/10 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Phoenix Bums ο Χαριτόπουλος με 22 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 8/13 δίποντα και 1/3 τρίποντα, ενώ πήρε 7 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Λάζος 3 (1), Καλλίτσας 11, Φόσκας 6 (2), Διακάτος 8 (2), Βιντζηλαίος 9, Μπιστούνας 9 (1)

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Καδάς 3 (1), Φωτόπουλος, Μοσκόφογλου 4, Παπαντωνίου 15 (3), Μπαλτζόγλου 2, Χαριτόπουλος 22 (1), Κοβάτσος 1, Λάσπας 7 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο η μαχητικότητα των Vatos Krokos, όσο και το φινάλε του αγώνα από τους Phoenix Bums!