22/10/2023
Lobsters BC 13 17 11 9 - 50 -
Λύκοι 20 14 16 15 - 65 -

Από την αρχή μέχρι το τέλος... Λύκοι!

Ήταν καλύτεροι οι Λύκοι από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν είχαν πρόβλημα να επιβληθούν των Lobsters με τελικό σκορ 50-65 στο κλειστό του ΣΕΦ, για την Evolution κατηγορία!

Ο Μπάρλας στην αρχή και εν συνεχεία Τρικαλιώτης και Μπελαλής από τα 6.75 έδωσαν όμορφο τόνο στην αναμέτρηση, με τους Lobsters να ξεχνούν το κακό τους ξεκίνημα και να επανέρχονται κοντά στο σκορ, με τον Βαγγέλη τον Ιατρού και τον Γιώργο τον Πάτρα να είναι βασικοί παράγοντες για με το 13-20 οποίο οι Λύκοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά.

Ο... άχαστος από μέση απόσταση Κούβελας ήταν η άμεση απάντηση στα τρίποντα του Τρικαλιώτη, με τους Lobsters να προσπαθούν να επανέλθουν με τον Μπενιουδάκη να τρέχει και να σκοράρει στον αιφνιδιασμό και το πρώτο πολύ ενδιαφέρον ημίχρονο της αναμέτρησης να κλείνει στο 30-34 για Λύκους.

Κουρούβανης και Ιατρού έβαλαν όσα... έπρεπε να βάλουν και ο Νίτσικας έγινε πολύ πιο επιθετικός κοντά στο καλάθι, με τους Λύκους να κρατούν με νύχια και με... δόντια το προβάδισμα, καθώς οι προσπάθειες και το... φιλότιμο του Αποστολάκου δεν έφταναν, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 41-50. Δύο πράγματα έκαναν οι Λύκοι στο τέλος! Έπαιξαν έξυπνα στην επίθεση, δε ρίσκαραν και στην άμυνα έτρωγαν... σίδερα! Έτσι λοιπόν το 50-65 φάνηκε ως λογικό για τελικό αποτέλεσμα με τους Λύκους να παίρνουν μια νίκη σημαντική για την πορεία τους στην κατηγορία..

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Ιατρού με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα λάθος. Από τους Lobsters ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τρικαλιώτης με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 9/32 δίποντα, 10/40 τρίποντα, 2/5 βολές, 36 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλεψίματα, 3 κοψίματα, ένα λάθος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/46 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 12/15 βολές, 54 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 3 λάθη.

Lobsters (Τρικαλιώτης): Αποστολάκος 12,  Δελαλής 5, Μπάρλος 3, Μπενιουδάκης 6, Ραχμάν, Τρέντσιος 6, Τρικαλιώτης 18.

Λύκοι (Σάββας): Δρόσος 4, Ιατρού 12, Καρακώστας 4, Κούβελας 12, Κουρούβανης 11, Νίτσικας 4, Πάτρας 8, Σάββας 8, Χαροκόπος 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ στον αγώνα!