01/10/2022
Σκόρπιοι BC 20 10 6 10 - 46 -
Puronto Raptors 8 4 8 15 - 35 -

Από την αρχή μέχρι το τέλος οι Σκόρπιοι!

Οι Σκόρπιοι, ελέγχοντας το παιχνίδι καθ΄όλη την διάρκεια του, κέρδισαν τους Puronto Raptors με 46-35.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Σκόρπιοι μπήκαν στο παιχνίδι πάρα πολύ δυνατά και με τον Γιώργο Δήμου να βάζει τα πάντα (11π.) προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά, 20-8. Για τους Καναδούς, 4 πόντους έβαλε ο Κατής.

Το παιχνίδι έγινε πιο νευρικό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ να μένει αρκετά χαμηλά. Το μόνο που δεν άλλαξε, ήταν η κυριαρχία που είχαν οι Σκορπιοί, οι οποίοι κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά τους στους 18, 30-12.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο με τους «κόκκινους» όχι μόνο να διατηρούν την διαφορά που είχαν, αλλά και να την αυξάνουν στους 16, 36-20.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Σκόρπιοι έκαναν καλή διαχείριση, χωρίς ν’ ανεβάζουν ρυθμό. Οι γηπεδούχοι, πήραν τελικά τη νίκη με 46-35 παίζοντας ανά διαστήματα ωραίο μπάσκετ.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Δήμου με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καλαμπαλίκης με 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 16/45 δίποντα, 1/10 τρίποντα και 11/25 βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα, έκαναν 20 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη οι Καναδοί είχαν 6/35 δίποντα, 3/22 τρίποντα και 14/24 βολές. Πήραν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα κι έκαναν 17 λάθη.

Σκόρπιοι: Βεζυράκης 2, Δήμου 17, Ευθυμίου 2, Μέτσο 2, Μιχαλόπουλος, Μπατάλας 2, Σαραντάρης 7, Τέγος 9, Χειράκης 5.

Puronto Raptors: Βασιλακόπουλος 2, Βουτσίνος, Δαλιακόπουλος 3, Καλαμπαλίκης, Κατής 5, Κουλούρης 7, Μιχαλίτσας, Μπελαλής 3, Παπαδόπουλος 15.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.