25/09/2021
Hurricanes 6 11 13 19 7 56 -
Gunners 12 12 11 14 11 60 -

Απο την κόλαση στον παράδεισο οι Gunners!

Σε ένα παιχνίδι που από την αρχή είχαν τον έλεγχο, οι Gunners έχασαν το προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο από τους μαχητικούς Hurricanes, ισοφάρισαν στην τελευταία τους επίθεση και τελικά κέρδισαν στην παράταση με 56-60. Οι Hurricanes έχτιζαν την ανατροπή, αν και είχαν βρεθεί στο -12 και με αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο πήραν προβάδισμα αλλά δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν.
Πολύ κακό ξεκίνημα για τους Hurricanes, πολύ καλό για τους Gunners οι οποίοι πολύ γρήγορα πήραν αέρα 10 πόντων για το 1-11 (6′). Οι Hurricanes προσπάθησαν και μείωσαν σε 6-12 στην λήξη του δεκαλέπτου με τον Βασιλειάδη να έχει τρεις πόντους, ενώ οι Gunners είχαν τον Πάνια πρώτο σκόρερ με πέντε πόντους.
Απόλυτα ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να αλληλόεξουδετερώνουν η μία την άλλη. Στο ξεκίνημα η διαφορά ανέβηκε πάλι στο +11 για τους Gunners, 6-17 (12′), έφτασε το +12, 7-19 (15′) αλλά οι Hurricanes απάντησαν και μείωσαν στο 17-24 στην λήξη του ημιχρόνου. Ο Καραθάνος πέτυχε πέντε πόντους για τους Τυφώνες, ο Ραπτόπουλος είχε πέντε για τους “Πιστολάδες”.
Η τρίτη περίοδος ήταν μια αντιγραφή της δεύτερης, χωρίς όμως να έχουμε τις διαφορές υπέρ των Gunners. Αργά και μεθοδικά οι Hurricanes έριξαν την διαφορά στον πόντο, 28-29 (26′) όμως ήταν η σειρά των Gunners να αντιδράσουν και να απομακρυνθούν πάλι με το δεκάλεπτο να λήγει 30-35 υπέρ τους. Ο Βλάχος είχε πέντε πόντους για τους Hurricanes σε αυτό το δεκάλεπτο, ο Πάνιας έβαλε έξι για τους Gunners.
Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Hurricanes έτρεξαν 6-0 σερί και πήραν πρώτη φορά το προβάδισμα στον αγώνα. Το δεκάλεπτο κύλησε με τις ομάδες να ανταλλάζουν προβάδισμα και φτάσαμε στην τελευταία επίθεση των Gunners με το σκορ στο 49-47 υπέρ των Hurricanes. Ο Ακουμιανάκης ισοφάρισε με ένα σουτ από το ύψος των βολών, ενώ οι Hurricanes είχαν ακόμα 4″ να επιτεθούν. Δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί οι Gunners έδειξαν αποθέματα συγκέντρωσης και ενέργειας, πήραν προβάδισμα ασφαλείας με 49-55 (43′) και κλείδωσαν την νίκη με δύο εύστοχες βολές του Πάνια στα τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ να γίνεται 56-60. Στα τελευταία 15 λεπτά ξεχώρισε για τους Hurricanes οι Ηλιού και Λατίφης με εφτά πόντους έκαστος, ενώ για τους Gunners ο Πάνιας είχε 13 πόντους συμβάλλοντας τα μέγιστα στην νίκη της ομάδας του.
Έτσι, ο Παναγιώτης Πάνιας βγήκε MVP της αναμέτρησης έχοντας 27 πόντους με 4/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Καλύτερος των Hurricanes ο Κώστας Λατίφης με 11 πόντους έχοντας 4/10 διποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη.
Συνολικά οι Hurricanes είχαν 20/53 διποντα, 4/18 τρίποντα, 4/16 βολές, 49 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 κόψιμο. Οι Gunners είχαν 17/48 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 11/19 βολές, 40 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη και 4 τάπες.
Hurricanes (Κοσσυβάκης): Χάρος 4 (10ρ 4κλ), Λατίφης 11 (8ρ 1τρ 4ασ), Παπαδημητρίου, Καραθάνος 10 (6ρ), Ταμιωλάκης 1, Ηλιού 9, Βασιλειάδης 8 (2), Βλάχος 13 (8ρ 1τρ), Μακρής.
Gunners (Καραμπέτσος): Ραπτόπουλος 5 (1), Πάνιας 27 (4), Καλογιαννίδης, Ζούρος 4 (7ρ), Ακουμιανάκης 12 (10ρ 4κλ), Κωστακιώτης 2, Σκαρπέλης 2, Ρίκος 8 (9ρ).
Τι μας άρεσε: Όλο το ματς ήταν χορταστικό με πολύ ένταση και πάθος και πάντα σε αθλητικά πλαίσια.