03/12/2022
Τεμπελχανάδες 14 15 14 19 - 62 -
Aballiers 20 12 13 19 - 64 -

Από την Κόλαση, στο παράδεισο, σε 1" δευτερόλεπτο οι Aballiers!

Χίλια μάτια, να έιχαμε, να βλέπουμε αυτή την ματσάρα που έλαβε μέρος στο κλειστο του Athens Sports Hall, ανάμεσα σε Τεμπελχανάδες και Aballiers, για την 10η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Development League! "Ροζ" και "Μπλε" μας κράτησαν το ενδιαφέρον για σαράντα λεπτά, με το συγκρότημα του Στάθη Τσαρτσάρα να παίρνει τελικά την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα, καθώς  γλίτωσε την..."κηδεία", όταν ο Σάμωνας έχασε το τελευταίο σουτ νίκης!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Aballiers να εμφανίζονται καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο. Ο Γραμματικός έκανε ό,τι ήθελε μέσα στις τέσσερις γραμμές και έγινε διψήφιος με το καλησπέρα, πετυχαίνοντας 12 πόντους σε ένα δεκάλεπτο. Ο Θάνος με 3/5 δίποντα κάτω από την ρακέτα ήταν συνοδοιπόρος στο σκοράρισμα και οι Aballiers φόρτωσαν τελικά το αντίπαλο καλάθι με 20 πόντους νωρίς - νωρίς! Για τους Τεμπελχανάδες Σάμωνας και Δημαράς ήταν τα πρώτα βιολιά της επίθεσης, πετυχαίνοντας τους 12 από τους 14 πόντους της περιόδου. Οι γηπεδούχοι πήγαν στην πρώτη διακοπή με το -6(14-20), χωρίς να φανταστει κανείς το τι θα ακολουθούσε.

Η δεύτερη στροφή βρήκε τα δύο στρατόπεδα να παλεύουν σαν μανιακοί. Απάλλας ξεκίνησε να βρίσκει διαδρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, φορτώνοντας το με οχτώ πόντους! Ο Δημαράς συνέχισε να ταλαιπωρεί τους αντιπάλους, φτάνοντας τελικά τους 11 πόντους στο ημίχρονο! Ο Γραμματικός μπορεί να μην ήταν το ίδιο πληθωρικός με το προηγούμενο δεκάλεπτο, αλλά με πέντε δικούς του πόντους και άλλους πέντε από Κρητικό, οι Aballiers διατήρησαν το προβάδισμά τους και στο ημίχρονο. Το +3(29-32), ήταν προμήνυμα ότι αυτό το ματς θα το θυμόμαστε για καιρο.

Επιστρέψαμε για το δεύτερο μισό και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι για είκοσι λεπτά! Ο Δημαράς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της περιόδου και τρυπώντας ακατάπαυστα την αντίπαλη άμυνα, χάρισε στην ομάδα του ακόμα οχτώ πόντους. Ο Σάμωνας μοιραζόταν μαζί του την διαδρομή και με τέσσερις ακόμα πόντους, οι Τεμπελχανάδες έκλεισαν το δεκάλεπτο σε απόσταση αναπνοής και στο -2(43-45). Γραμματικός, Θάνος και Κρητικός δεν είχαν την διάθεση να δουν την ομάδα τους να χάνει το προβάδισμα ούτε σε αυτή την στροφή. Με 11 πόντους σύνολο στην περίοδο από την τριπλέτα, οι "Μπλε" συνέχισαν να οδηγούν την κούρσα για ακόμα ένα δεκάλεπτο.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν βγαλμένο από τα μεγάλα σαλόνια των μπασκετικών αναμετρήσεων. Μέχρι και 1" πριν την κόρνα της λήξης, δεν ξέραμε ποιος θα φύγει τελικά νικητής!  Γραμματικός και Κρητικός έδιναν μάχη μεγατόνων, απέναντι σε Δημαρά Σάμωνα και Απάλλα! Καμία ομάδα δεν είχε σκοπό να παραδωθεί και η μάχη σώμα με σώμα μας έκανε να τρώμε τα νύχια μας από την αγωνία! Στα 4.5" δευτερόλεπτα πριν ηχήσει η κόρνα της λήξης και ενώ οι Τεμπελχανάδες ήταν στο -4(59-63), ο Απάλλας ντύθηκε Στέφανος Κάρι και με μια τρίποντη βόμβα έφερε το ματς στον πόντο(62-63). Οι "Ροζ", στη συνέχεια, έδωσαν γρήγορα φάουλ και ο Θάνος μάλλον μπερδεύτηκε από το άγχος, έχασε την πρώτη βολή, έβαλε την δεύτερη και έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους να διεκδικήσουν, είτε παράταση, είτε νίκη. Με 1.1" να παραμένουν (μια αιωνίοτητα δηλαδή στο μπάσκετ), ο Σάμωνας βγήκε από τα σκριν, πήρε το μεγάλο σουτ και τελικά προδώθηκε από την "σπυριάρα", δίνοντας τελικά την νίκη στους Aballiers Με 62-64!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο παρολίγον μοιραίος Θάνος, με 9 πόντους, 13 ριμπάπουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους Τεμπελχανάδες, ο Δημαράς έκανε την διαφορά με 29 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι Τεμπελχανάδες είχαν 22/60 δίποντα,3/18 τρίποντα και 9,15 βολές.Μάζεψαν 48 ριμπάουντ,μοίρασαν 17 assists,έκλεψαν 9 φορές την μπάλα,έκαναν 13 λάθη και τέλος πραγματοποίησαν 2 τάπες.

Οι Aballiers είχαν 20/58 δίποντα,3/26 τρίποντα και 15/22 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ,μοίρασαν 21 assists,έκλεψαν 9 φορές την μπάλα,έκαναν 9 λάθη και πραγματοποίησαν επίσης 2 μπλοκ.

Τεμπελχανάδες (Δημαράς): Κολιούσης 2(7ριμπ), Σάμωνας 15, Γκούμας, Απάλλας 14(11ριμπ), Δημαράς 29, Καλαϊτζάκης 2, Καραγεώργος, Φωτίου

Aballiers (Τσαρτσαράς): Θάνος Ν. 9, Λιακόπουλος, Μανώλης 2 , Γραμματικός 28(12ριμπ,7as), Βερνίκος 8, Κρητικός 15, Μιτουλάκης 2, Τσαρτσαράς

Τι μας άρεσε: Το καρδιοχτύπι και η κομμένη ανάσα που είχαμε  καθ' όλη την διάρκεια, σε αυτή την συγκλονιατική μπασκετική πανδαισία!