24/05/2022
Vatos Krokos 15 11 16 18 - 60 -
Tsouvalia 12 8 15 8 - 43 -

Aπό την αρχή μέχρι το τέλος Vatos Krokos!

Την Δευτέρα το βράδυ 23 Μαΐου στο Basketaki Arena, οι Vatos Krokos επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα και έφτασαν σε μία εύκολη νίκη με 60-43.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες μπήκαν με περίσσεια όρεξη στον αγωνιστικό χώρο, έτρεξαν ασταμάτητα στην επίθεση, με τους Krokos να έχουν μικρό προβάδισμα 15 – 12. Ο Καλλίτσας ήταν μπροστάρης με 7 πόντους, με τέσσερις παίκτες ακόμα να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους γηπεδούχους , ενώ τους φιλοξενούμενους οδηγούσαν Κυριακίδης και Αρσενικός με 4 πόντους έκαστος.

Έπεσαν οι ρυθμοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες ήταν πιο άστοχες, με την ομάδα του Χατζηνικήτα όμως να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 26 – 20. Ο Κυριακίδης ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους με 4 πόντους, με Αρσενικό και Γεωργίου να βάζουν από ένα καλάθι, ενώ για τους προπορευόμενους πρώτο βιολί ήταν ο Μπιστούνας με 5 πόντους, με Καλλίτσα, Φόσκα και Παπαναστασίου να βάζουν από ένα δίποντο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν και πάλι την απόδοσή τους και τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα με 42 – 35. Ο Βιντζηλαίος πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους, με τον Παπαναστασίου να βάζει 4 και τον Διακάτο ένα τρίποντο, ενώ στην επίθεση για τα Τσουβάλια, ο Ανδρικόπουλος ήταν ηγέτης με 8 , με τον Κοτσιλίνη να ακολουθεί με 6 πόντους αντίστοιχα.

Στην τέταρτη περίοδο τα σημάδια κούρασης ήταν εμφανέστατα για τα Τσουβάλια , με τον Κυριακίδη να ξεχωρίζει με 5 πόντους. Στην αντίπερα όχθη οι Krokos, με το δίδυμο Παπαναστασίου- Βιντζηλαίου να πρωταγωνιστεί με 6 πόντους έκαστος, έφτασε στην τελική επικράτηση με 60-43.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Στρατής Καλλίτσας με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Κυριακίδης με double double 15 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Οι Krokos είχαν 23 / 46 δίποντα, 2 / 23 τρίποντα, 8/9 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Τα Τσουβάλια είχαν 16 / 52 δίποντα, 1 / 13 τρίποντα, 8/12 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Βιντζηλαίος 14(13ρ.),Διακάτος 3,Καλλίτσας 13(8ρ.)Λάζος 4, Μπιστούνας 9(7ρ.) Παπαναστασίου 14, Φόσκας 3.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Ανδρικόπουλος 8(11ρ.), Αρσενικός 8, Γεωργίου 2(7ρ.), Κοτσιλίνης 10, Κυριακίδης 15(15ρ).

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι των Vatos Krokos σε ανοιχτό γήπεδο.