05/03/2020
Mafia Ballers 9 9 10 22 - 50 -
Cosa Nostra 17 14 13 5 - 49 -

Από την κόλαση στα playoff οι Mafia Ballers!

Αν και για τρία δεκάλεπτα οι Cosa Nostra είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 28-44, οι Mafia Ballers έκαναν μια από τις μεγαλύτερες φετινές ανατροπές και επικράτησαν με 50-49, κλειδώνοντας έτσι μια θέση στα playoff ανόδου και παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της πρωτιάς στον δεύτερο όμιλο της D2-League!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Cosa Nostra στο ματς, καθώς με προσωπικό show του Μπρούστα με 10 πόντους και 4 του Καμπουράκη, προηγήθηκαν με 9-17. Ο Γρούντας από την περιφέρεια και οι Σκάρος, Αδαμάκης και Μπουγιούκας ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 18-31. Τους Mafia Ballers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι Οικονομόπουλος (3π), Αδαμάκης, Σωτηρίου και Μπουγιούκας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Cosa Nostra συνέχιζε να δείχνει αδιαφιλονίκητο φαβορί για το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς με 4 πόντους του Γονιδάκη και τριποντάκι του Μπρούστα, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +16, 28-44. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Μαφιόζοι, παρά τους 5 νέους πόντους του Αδαμάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 28-44

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 18-31, χάρη σε 10 ακόμη πόντους του ασταμάτητου Μπρούστα. Τους Mafia Ballers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι Οικονομόπουλος (3π), Αδαμάκης, Σωτηρίου και Μπουγιούκας.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι Mafia Ballers έκαναν αντεπίθεση διαρκείας και με 22-5 επιμέρους σκορ, έκαναν την τεράστια ανατροπή, κερδίζοντας με 50-49, με τους Πατεράκη (9π), Αδαμάκη (7π) και Δροσόπουλο (4π) να πετούν φωτιές. Κόλλησαν στην επίθεση στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι και έτσι το τρίποντο του Γονιδάκη και οι βολές του Μπρούστα δεν ήταν αρκετά για το διπλό!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/15 βολές, 17/54 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/12 βολές, 16/38 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Mafia Ballers ο Αδαμάκης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 6/16 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Cosa Nostra ο Μπρούστας με 25 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 8/13 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Mafia Ballers (Bebriou): Πατεράκης 10, Δροσόπουλος 4, Οικονομόπουλος 7 (1), Μπουγιούκας 6, Σωτηρίου 2, Γρούντας 3 (1), Σκάρος 2, Αδαμάκης 16 (1)

Cosa Nostra (Ράδης):Μπρούστας 25 (2), Χατζησυμεώνιδης 6, Καλαϊτζάκης 3, Καμπουράκης 6, Γονιδάκης 7 (2), Ζυγομαλάς, Τζαχρίστας 2

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική ανατροπή των Mafia Ballers!