22/09/2020
Valhalla Phantoms 17 9 17 16 10 69 -
Reptors 22 12 18 7 8 67 -

Από την… κόλαση στην Valhalla!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, η Valhalla επικράτησε στην παράταση των Rapetors με 69-67, στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του 36ου ομίλου του Basketaki Cup!

Εκπληκτικό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Rapetors να προηγούνται με 17-22, χάρη στον τρομερό Δόβα που πέτυχε 15 πόντους, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Κορρές. Ο Ζήρος με 5 πόντους και οι Τσαβαλάς – Μακρής με 3 πόντους έκαστος ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο ο Δόβας ήταν ασταμάτητος και με δύο ακόμη τρίποντες βόμβες, έβαλε την ομάδα του στο +14, 17-31. Το μόνο που κατάφερε η Valhalla ήταν να ρίξει την διαφορά στους 8, 26-34, με τον Σαρικλάκη να ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Χατζή, Ρεμουντάκη και Μακρή μέσα από την ρακέτα.

Το τρίτο δεκάλεπτο της συνάντησης θύμισε αρκετά το πρώτο, με τους Rapetors να οδηγούν το παιχνίδι και να προηγούνται με 43-52, μετά από 8 πόντους του Κορρέ, 4 του Καίσαρη και 4 του Σακελλαρόπουλου. Τους γηπεδούχους κράτησαν ζωντανούς σε εκείνο το διάστημα οι Μακρής, Ρεμουντάκης και Γεωργακάς με 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 43-52!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στην τελευταία περίοδο, με την Valhalla να επιστρέφει και με 5 πόντους του Μακρή, 4 του Τσαβαλά και 4 του Ζήρου, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, 59-59. Κόλλησαν στην επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, με τους Καίσαρη, Κορρέ και Σακελλαρόπουλο να πετυχαίνουν από δύο πόντους έκαστος.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα του Γεωργακά είχε περισσότερες δυνάμεις και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζήρο με 7 πόντους, έφτασε στη νίκη με 69-67. Ο Δόβας είχε βάλει τα δύο τρίποντα για τους Rapetors στην παράταση, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, όταν 6,5″ για τη λήξη είχε 2/3 βολές, όπως το ίδιο συνέβη και με τον Σακελλαρόπουλο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/35 βολές, 22/63 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Πήραν 67 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 19 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/21 βολές, 17/55 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος της Valhalla ο Μακρής με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 5/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα, ενώ μάζεψε 22 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Rapetors ο Δόβας με 30 πόντους (double-double), έχοντας 6/11 βολές, 3/11 δίποντα και 6/11 τρίποντα.  Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Valhalla (Γεωργακάς): Δρόσος, Τρισκογιάννης, Ζήρος 17, Ρεμουντάκης 8, Μακρής 12, Τσαβαλάς 8 (1), Σαρικλάκης 12 (1), Χατζής 4, Γεωργακάς 6, Χριστοδουλόπουλος 2

Rapetors (Παπαγεωργίου): Κορρές 15 (1), Παπαγεωργίου 2, Δόβας 30 (6), Σακελλαρόπουλος 6 (1), Καίσαρης 6, Δρογκούλας 4, Μπίκουλης 4, Κοτζακουλάκης

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή της Valhalla στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα!