18/11/2021
Aguanile 14 9 8 16 10 57 -
Gangsters 11 11 17 8 7 54 -

Από την κόλαση, στον παράδεισο η Aguanile!

Το τρίτο της ροζ φύλλο αγώνα πήρε χθες το βράδυ στον Κολωνό η Aguanile, η οποία κατάφερε να γυρίσει παιχνίδι 10 πόντων, παρά το γεγονός ότι έπαιξε με μια πεντάδα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, κερδίζοντας τους Gangsters στην παράταση με 57-54 για την πέμπτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Master League!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 14-11 για την Aguanile, με τον Σαρρή να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους. Ο Τσατσάκος με 4 πόντους και ο Μαρκόπουλος με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, όπου το παιχνίδι κύλισε πόντο πόντο και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 23-22, χάρη σε 3 πόντους του Τζιγκουνάκη και 3 του Καλαφάτη. Τους Gangsters κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Ασπράς και Βασιλείου με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Βρύλλη μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και με 6 πόντους του Αφουξενίδη και 5 του Τσατσάκου, ξέφυγε στους 8, 31-39. Λίγα πράγματα επιθετικά για την Aguanile σε εκείνο το διάστημα, με τους Παπαναγιώτου και Σιαμπλή να σκοράρουν από 3 πόντους ο καθένας, ενώ έχασε και τους Σαρρή – Τζιγκουνάκη με τραυματισμό και αποβολή, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 31-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η πεντάδα της Aguanile έβγαλε ψυχή και καρδιά στο παρκέ, και επέστρεψε από το -10, 31-41, και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μπάρα (5π), Παπαναγιώτου (5π) και Σιαμπλή (4π), έστειλε το ματς στην παράταση, 47-47. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να διαχειριστούν το προβάδισμα που είχαν, καθώς εμφάνισαν προβλήματα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος της, η Aguanile συνέχισε την αντεπίθεσή της και στην παράταση, εκεί όπου με μεγάλα καλάθια του Καλαφάτη που πέτυχε 6 πόντους, έφτασε στην τεράστια νίκη με 57-54! Ούτε και στο έξτρα πεντάλεπτο μπόρεσαν οι Gangsters να βρουν ρυθμό, με τον Βασιλείου να βάζει το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς στη λήξη έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/26 βολές, 18/53 δίποντα και 2/23 τρίποντα. Πήραν 61 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 5 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/24 βολές, 18/58 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Κορυφαίος της Aguanile ο Παπαναγιώτου με 10 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 3/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, είχε 3 τάπες, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Gangsters ο Βασίλης Λάιος με 6 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/3 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Aguanile (Γκέγκιος): Σιαμπλής 10, Μπάρας 5 (1), Καλαφάτης 15 (1), Γκέγκιος 4, Τζιγκουνάκης 5, Παπαναγιώτου 10, Σαρρής 8

Gangsters (Βρύλλης – Κεχρής): Βασιλείου 8 (2), Ασπράς 8, Τσατσάκος 11, Λάιος Γ. 2, Λάιος Β. 6, Μαρκόπουλος 4, Γραφιαδέλλης 4, Μακρής, Αφουξενίδης 13

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική ανατροπή της Aguanile στα τελευταία λεπτά!