22/10/2022
Ερυθρός Σταυρός 19 12 14 7 - 52 -
Paraliers 25 21 16 12 - 74 -

Από τις PARALIE(r)S στα παρκέ!

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα οι Paraliers, καθώς στην πρεμιέρα της Evolution League κέρδισαν εύκολα τον Ερυθρό Σταυρό με 52-74 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Τρομερό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Paraliers να προηγούνται με 8-21, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 19-25, χάρη σε 7 πόντους του Βασίλη Σκόρδου, 6 του Καρουζάκη και δύο τρίποντα του Αλέξανδρου Σκόρδου. Ο Ξυπόλυτος με δύο τρίποντα, οι Κουτουζής - Μιχάλακας με 5 πόντους έκαστος και ο Κολοβός με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο τα αδέρφια Σκόρδου ήταν ασταμάτητα και με 8 πόντους του Βασίλη και 7 του Αλέξανδρου, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 31-46. Δεν μπόρεσε ο Ερυθρός Σταυρός να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Μιχάλακα και τους 5 του Κουτουζή.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με ηγέτη τον Βασίλη Σκόρδο με 8 πόντους, οι Paraliers έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +17, 45-62! Ο Μιχάλακας με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση για την ομάδα του Δασκάλου, με τους Ξυπόλυτο και Παπαδόπουλο να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 45-62!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο ΣΕΦ και έτσι οι Paraliers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 52-74, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καμπουράκη, Οικονομόπουλου, Τσαγκάνη, Βασίλη Σκόρδου και Περσεμάτη. Για τον Ερυθρό Σταυρό στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κουτουζής, Κολοβός και Πάντζαλης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/14 βολές, 11/33 δίποντα και 8/33 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 2/8 βολές, 27/54 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος του Ερυθρού Σταυρού ο Μιχάλακας με 15 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 5/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των Paraliers ο Βασίλης Σκόρδος με 25 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 9/12 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Ερυθρός Σταυρός (Δασκάλου): Κολοβός 6 (2), Παπαδόπουλος 3, Κεραμίδας 2, Ξυπόλυτος 9 (3), Κουτουζής 14 (2), Ασημομύτης, Μιχάλακας 15 (1), Πάντζαλης 3

Paraliers (Σκόρδος Α.): Σκόρδος Β. 25 (2), Περσεμάτης 6, Ηλιόπουλος 4, Σκόρδος Α. 15 (3), Καμπουράκης 4, Τσαγκάνης 2, Καρουζάκης 10 (1), Οικονομόπουλος 8

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!