14/09/2020
Μίνωες 7 10 11 25 - 53 -
Paraliers 23 14 11 25 - 73 -

Από τις παραλίες, καλοί ήταν οι Paraliers!

Παίρνοντας από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας, οι Paraliers επικράτησαν εύκολα των Μινώων με 53-73 στο κλειστό του Κολωνού στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 34ο όμιλο του Basketaki Cup.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Paraliers στο ματς, καθώς με 7 πόντους του Αλέξανδρου Σκόρδου, 5 του Μαρκογιαννάκη, 4 του Καβουράκη και τρίποντο του Οικονομόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 7-23. Ο Δερδελάκος έξω από την γραμμή των 6,75μ και οι Γκατζιάς – Δριβέλος με 2 πόντους έκαστος ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και με 5 πόντους του Βασίλη Σκόρδου, 4 του Οικονομόπουλου και 3 του Περσεμάτη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 20 πόντων, 17-37. Τους Μίνωες προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Κουζουβουνάς και Πατίρης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Paraliers έπαιξαν όσο χρειαζόταν ώστε να διατηρήσουν την διαφορά ασφαλείας, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +20, 28-48, με τον Οικονομόπουλο να πετυχαίνει 3 πόντους και τους Αλέξανδρο Σκόρδο, Βασίλη Σκόρδο, Μαρκογιαννάκη και Περσεμάτη να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Δερδελάκου να μαζέψει την διαφορά στην τρίτη περίοδο, παρά τους 4 πόντους του Κουζουβουνά και τα δίποντα των Πατίρη, Γκατζιά και Παπαστάμου. Σκορ τρίτης περιόδου 28-48!

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου με 8 πόντους του Καβουράκη, 5 του Αλέξανδρου Σκόρδου, 5 του Περσεμάτη και άλλους τόσους του Μαρκογιαννάκη, οι Paraliers έφτασαν στη νίκη με 53-73. Το καλύτερο τους διάστημα είχαν στα τελευταία λεπτά οι Μίνωες, με τους Δριβέλο (7π), Πατίρη (5π), Αλεξόπουλο (4π) και Χαϊδάκη (4π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/11 βολές, 17/45 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 20 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/17 βολές, 24/45 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Πολυτιμότερος για τους Μίνωες ο Πατίρης με 10 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος για τους Paraliers ο Αλέξανδρος Σκόρδος με 12 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Μίνωες (Δερδελάκος): Κουζουβουνάς 8, Μπουραζάνης 2, Πατίρης 10 (2), Χαϊδάκης 6, Αλεξόπουλος 4, Παπαστάμος 2, Κυριακόπουλος 3, Δριβέλος 9 (1), Δερδελάκος 3 (1), Μπαχάς, Γκατζιάς 6

Paraliers (Σκόρδος Α.): Οικονομόπουλος 10 (1), Σκόρδος Β. 9, Μαρκογιαννάκης 12 (1), Περσεμάτης 18, Ηλιόπουλος, Καβουράκης 12 (1), Σκόρδος Α. 12 (2)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό ξεκίνημα που πραγματοποίησαν οι Paraliers, αλλά και η διάρκεια που είχαν!