12/02/2022
Pistachios 20 6 11 15 - 52 -
Elitήριοι by pinguin.gr 21 17 15 9 - 62 -

Από το πουθενά εμφανίστηκαν και οι Elitήριοι!

Μετά τη μεγάλη νίκη της περασμένης αγωνιστικής απέναντι στους Lyonmen, οι Elitήριοι κέρδισαν και τους Pistachios με 52-62 για την εντέκατη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Master League, υπερκαλύπτοντας το -5 του πρώτου γύρου, και μπήκαν για τα καλά στο κόλπο των playoff.

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 20-21 υπέρ των φιλοξενούμενων, με τον Τσίτουρα να πετυχαίνει 9 πόντους και τους Φλίγκο – Τάλαρο να συνδράμουν από 4 πόντους ο καθένας. Ο Πατωνίδης με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 4 πρόσθεσαν οι Καρδάσης και Κωνσταντινάκος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Elitήριοι κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με 6 πόντους του Γκότση, 4 του Πατωνίδη και 4 του Καρδάση, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 24-38, 2:00 για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 26-38, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Pistachios ο Τάλαρος, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Μουρμούρης και Παπαγεωργίου.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η παρέα του Κωνσταντινάκου κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη, καθώς με ηγέτη τον Γκότση με 7 πόντους, έφτασε την διαφορά στους 16, 37-53. Δεν μπόρεσαν τα Φιστίκια να μαζέψουν την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 6 νέους πόντους του Τάλαρου και το τρίποντο του HatziBill. Σκορ τρίτης περιόδου 37-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Elitήριοι δεν έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει για την ανατροπή και με εύστοχες προσπάθειες των Γκότση, Κωνσταντινάκου και Τσόκα, έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 52-62 , ωστόσο είδαν τρεις παίχτες τους να αποχωρούν τραυματίες. Για τους Pistachios στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τάλαρος, Φλίγκος και Παπαγεωργίου, χωρίς να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/11 βολές, 19/50 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/23 βολές, 24/50 δίποντα και 0/8 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Pistachios ο Τάλαρος με 17 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 8/10 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Κορυφαίος των Elitήριων ο Γκότσης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές και 9/12 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 4 τάπες.

Pistachios (Κοντογιάννης): Κωνσταντίνου 2, Μουρμούρης 8, Αβαρκιώτης, HatziBill 5 (1), Φλίγκος 6, Τάλαρος 17, Κοντογιάννης 1, Τσίτουρας 11 (1), Παπαγεωργίου 2

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος) : Ξενόφος 2, Πατωνίδης 14, Τσόκας 3, Γκότσης 21, Καρδάσης 8, Κωνσταντινάκος 8, Μωυσής 2

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Elitήριων σε όλους τους τομείς!