29/11/2019
Uncle Drew 24 19 17 21 - 81 -
Office Ηρακλείου 12 17 11 16 - 56 -

Από τον Κάρμα με αγάπη στην Βουδαπέστη!

Συνέχεια στην αήττητη πορεία του έδωσε ο Uncle Drew στον δεύτερο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής επικράτησε εύκολα του Office Ηρακλείου με 81-56, έχοντας σε καυτή βραδιά τον Κάρμα με 23 πόντους , κάνοντας παράλληλα το 5/5!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν το παιχνίδι οι κίτρινοι, καθώς με 8 πόντους του Ρήγα, δύο τρίποντα του Κανδηράκη, 5 πόντους του Κάρμα και 3 του Κουκούλη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 24-12. Ο Τζήκας με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, με τους Φούκη και Ταταμίδη να προσθέτουν από 2 ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο ο Uncle Drew είδε τον αντίπαλο να ρίχνει την διαφορά στους 7, 31-24, ωστόσο με δράστες τους Κουκούλη (4π), Σπυρόπουλο (4π), Ανθούλη, Κανδηράκη και Χονδρογιάννη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 43-29. Δεν μπόρεσε ο Office Ηρακλείου να ακολουθήσει σε εκείνο το σημείο, παρά τα δύο τρίποντα του Γεωργόπουλου, τους 4 πόντους του Υφαντή και τις βοήθειες των Στεργιώτη – Τζήκα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιάννης ο Κάρμας αποφάσισε να βάλει μπρος τις μηχανές του καθώς 12 δικούς του πόντους, αλλά και τριποντάκι του Ρήγα, έβαλαν την αρμάδα του Χριστοδουλόπουλου στο +20, 60-40. Το δίδυμο Στεργιώτη – Λαμπρόπουλου με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα, βρήκε τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο για τους μπλε. Σκορ τρίτης περιόδου 60-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Uncle Drew δεν απειλήθηκε καθόλου από τον αντίπαλο και έτσι έφτασε εύκολα στη νίκη με 81-56 , έπειτα από 6 ακόμη πόντους του Κάρμα, δύο τρίποντα του Ανθούλη και ένα του Κανδηράκη. Για τους Ηρακλειώτες στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Τζήκας (7π) και Τσιολάκης (5π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 17/32 δίποντα και 13/35 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 23(!) ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/16 βολές, 19/52 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Mvp του Uncle Drew ο Κάρμας με 23 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 5/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος του Office Ηρακλείου ο Τζήκας με 19 πόντους, 2/5 βολές, 7/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Χονδρογιάννης 5 (1), Βλυσσίδης, Ανθούλης 9 (2), Κάρμας 23 (3), Κανδηράκης 12 (4), Σπυρόπουλος 10, Κουκούλης 7, Ρήγας 15 (3)

Office Ηρακλείου (Τσιολάκης): Ταταμίδης 2, Γεωργόπουλος 6 (2), Φούκης 4, Στεργιώτης 7, Τσιολάκης 9 (1), Τζήκας 19 (1), Λαμπρόπουλος 3, Μπίτσικος, Υφαντής 6

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης του Uncle Drew!