10/03/2020
Gladiators 9 13 11 19 - 52 -
The Jokers 4 13 13 7 - 37 -

Από τον μπαμπά Πρίτσο στην Κατερινούλα!

Αν και κατέβηκαν με μια πεντάδα, οι Gladiators επικράτησαν των Jokers με 52-37 και έκαναν το μεγάλο βήμα για την παραμονή μετά την ολοκλήρωση της 16ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master League, με τον coach P να αφιερώνει τη νίκη στην κορούλα του, την Κατερίνα που έκλεισε τα δύο της έτη χθες!

Οι Gladiators ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς, καθώς με 5 πόντους του Jim Πρίτσου και δίποντα των Ρούσσου – Μισιχρόνη προηγήθηκαν με 7-0, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 9-4. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά σημείωσε ο Πανόπουλος, αφού ο Γκαλάς έσπρωξε την μπάλα άθελά του στο καλάθι της ομάδας του.

Με προσωπικό show του Φιλιππάκου με 9 πόντους και 4 του Gaafar, οι Jokers πήραν κεφάλι στο σκορ στα μέσα της δεύτερης περιόδου με 12-14. Στο υπόλοιπο, όμως, του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και με τους Τσακίρη – Γκαλά να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 22-17!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η αρμάδα του George Pritsou έφτασε για πρώτη φορά στο +8, 27-19, διατηρώντας με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 33-30, μετά από 4 πόντους του Γκαλά και 3 του Τσακίρη. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Gaafar (7π), Μπισμπιλής (3π) και Κοντοές (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 33-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μονομάχοι έβγαλαν μεγαλύτερο πάθος για τη νίκη και με μεγάλα σουτ των Τσακίρη (10π), Μισιχρόνη (4π) και Jim Πρίτσου (3π) έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 52-37. Ο Κοντοές με 6 πόντους ήταν αυτός που πάλεψε για την ομάδα του Αγγελάκη στα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως να έχει κάποια άλλη βοήθεια.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/6 βολές, 15/41 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/15 βολές, 12/34 δίποντα και 1/36 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Gladiators ο Τσακίρης με 19 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/4 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Jokers ο Gaafar με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 6/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Gladiators (Pritsos G.): Τσακίρης 19 (4), Πρίτσος J. 9 (2), Γκαλάς 10, Μισιχρόνης 8, Ρούσσος 6

Jokers (Αγγελάκης): Πανόπουλος 2, Παπαδημητρίου, Κανελλάκης, Φιλιππάκος 7 (1), Μπισμπιλής 3, Gaafar 16, Κοντοές 9, Κάτσανος

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι Gladiators σε όλη την διάρκεια του αγώνα!

Τι δεν μας άρεσε: Η αστοχία των Jokers, κυρίως από την περιφέρεια!