21/11/2022
Kolosos Dunk n' Donuts 20 10 13 6 - 49 -
Beerokoillers 8 8 7 6 - 31 -

Από την αρχή μέχρι το τέλος ο Kolosos!

Την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Kolosos, ο οποίος επικράτησε με 49-31 στο κλειστό του Σπάρτακου των Beerokoillers και ανέβηκε στην βαθμολογία της Development League.

Με τρομερά καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι ο Kolosos, ο οποίος στα πρώτα 4 λεπτά προηγήθηκε με 9-0, με καλάθια των Βασιλειάδη, Πάντα και Ζαμπούρα. Οι Beerokoillers αντέδρασαν και μείωσαν σε 12-9 με 5 προσωπικούς πόντους του Κοσμαδάκη, αλλά η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και η ομάδα του Ζαμπούρα προηγήθηκε με 12, 20-8 με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Ζαμπούρα, ήταν καλύτερη και στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου. Με σωστές επιλογές στην επίθεση, οι γηπεδούχοι πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους, 26-12 στο 15'. Με μπροστάρη τον Βασιλειάδη (4π), ο Kolossos έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο συν 14, 30-16 κόντρα στους Beerokoillers, που είδαν τον Αχίλε να παλεύει με 6 πόντους.

Αρκετά τρίποντα, είχαμε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Πάντα από την μία και τον Κατσίκη από την άλλη πλευρά. Στο 25' το σκορ ήταν 36-23 για τον Kolosso! Από αυτό το σημείο, τα ντόνατς δεν δέχτηκαν καλάθι, σημείωσαν πόντους με Κουβάρογλου, Βασιλειάδη και Πάντα και προηγήθηκαν στο 30' με 43-23. Το πρόβλημα για την ομάδα του Μανδηλαρά ήταν επιθετικό αφού είχε σημειώσει 23 πόντους σε τρία δεκάλεπτα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε πιο χαλαρό, μιας και η διαφορά ήταν σε υψηλά επίπεδα. Ο Kolosos, διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε και πανηγύρισε την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα με σκορ 49-31. Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, αφού η ομάδα του Γιώργου Ζαμπούρα ήταν ανώτερη σε όλο το διάστημα του ματς, χαλώντας από την πρώτη περίοδο το παιχνίδι των Beerokoillers, που δεν ήταν καθόλου αποτελεσματικοί.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Νίκος Βασιλειάδης με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 7 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Νεοφύτου με 4 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά οι νικητές είχαν 15/36 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 7/12 βολές. Πήρε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα, έκανε 18 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, η ομάδα του Μανδηλαρά είχε 10/34 δίποντα, 2/16 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψε 27 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα, έκανε 15 λάθη και 4 τάπες.

Kolosos Dunk n' Donuts (Ζαμπούρας): Βασιλειάδης 12, Ζαμπούρας 6, Κουβάρογλου 5, Μιχαηλίδης 2, Πάντας 12, Ρούσσης 7, Τσαμπαρλής 5.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Αχίλε 12, Κατσίκης 5, Κεραμιδάς, Κεφαλάς, Κοσμαδάκης 6, Μανδηλαράς, Νεοφύτου 4, Ψαλτόπουλος, Ψεματίκας 4.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!