23/09/2019
Athens Super Sonics 17 16 11 18 - 62 -
Old Stars 10 14 17 15 - 56 -

Από των Old Stars τα δόντια γλίτωσαν οι Athens Super Sonics!

Αν και είδαν τους Old Stars να προσπερνούν από το -16, οι Athens Super Sonics κατάφεραν τελικά να πάρουν την πρώτη τους νίκη με 62-56 στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του 15ου ομίλου του Basketaki Cup!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-5 στο πρώτο λεπτό, οι Athens Super Sonics έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 17-10, χάρη σε 7 πόντους του Βουράκη και 4 του Κυδώνη. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Γεωργούσης (5π), Δουκάκης (3π) και Τζώρτζος (2π).

Με 7 πόντους του Μανωλιά και 5 του Χρήστου Δεγγεστίνου, οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 33-19, 2:00 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν να μειώσουν στους 9 οι Old Stars, 33-24, με τους Δουκάκη – Καπράλο να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας και τον Τζιόπα να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι Athens Super Sonics ξέφυγαν για πρώτη φορά στους 16, 40-24, με το δίδυμο Βουράκη – Μανωλιά να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Για ακόμη, όμως, μια φορά, το συγκρότημα του Κουσκούνη απάντησε άμεσα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καπράλο με 9 πόντους και σημαντική βοήθεια του Γεωργούση με 4, πλησίασε απειλητικά στους 3, 44-41!

Η αντεπίθεση των Αστέρων συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 νέους πόντους του Γεωργούση και 4 του Δουκάκη, πήραν κεφάλι στο σκορ με 52-54, 4:00 για τη λήξη. Ωστόσο, οι Κυδώνης (8π), Βουράκης (6π) και Φιλιόπουλος (3π) δεν είχαν πει την τελευταία λέξη για τους Athens Super Sonics, οδηγώντας την ομάδα τους στη νίκη με 62-56!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/32 βολές, 21/59 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/30 βολές, 11/39 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ έκαναν 19 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Mvp των Athens Super Sonics ο Μανωλιάς με 11 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Old Stars ο Γεωργούσης με 19 πόντους, έχοντας 8/16 βολές, 4/10 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 4 λάθη.

Athens Super Sonics (Δεγγεστίνος Χ.): Δεγγεστίνος Θ. 2, Φιλιόπουλος 5 (1), Παπαμακάριος, Μανωλιάς 11 (1), Δεγγεστίνος Χ. 5 (1), Κυδώνης 14, Αυγερινός 5, Χατζηλάκος, Βουράκης 20

Old Stars (Κουσκούνης): Πανίδης 2, Δουκάκης 11 (2), Καπράλος 14 (2), Τζιόπας 3 (1), Τζώρτζος 2, Γεωργούσης 19 (1), Κομπορόζος, Γονιδάκης, Λεντζής 1, Τσουμπάρας 4

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή των Old Stars, αλλά και η ψυχραιμία των Athens Super Sonics στα τελευταία λεπτά!