08/01/2024
Airμπωλ 8 7 14 18 9 56 -
Χάνειball 6 15 12 14 20 67 -

Από νίκη σε νίκη η εφτάψυχη Χάνειball!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, για το πρωτάθλημα της Development League, η Χάνειball μετά από μια μάχη σαρανταπέντε λεπτών, έκαμψε την αντίσταση των αξιόμαχων AirΜπώλ με σκορ 56-67!

Το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας όσον αφορά την συνολική επιθετική συγκομιδή των δύο ομάδων, καθώς τελείωσε με το φτωχό επιμέρους 8-6. Ο Οργίνος πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση με 6 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ 4 είχε ο Κότσιφας από την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Στη συνέχεια του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο κάτω από τους δέκα πόντους και με τον Κωνσταντίνο Κων. Χριστόπουλο να ηγείται των προσπαθειών τους, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα έξι πόντων με σκορ 15–21.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς το κέρδισαν με το επιμέρους 14-12, με το τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει στο μείον τέσσερα με σκορ 29-33!

Στη τέταρτη περίοδο πραγματοποιήθηκε μία σπουδαία μπασκετική μάχη ανάμεσα στις δυο ομάδες! Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πάρα πολύ κοντά στη νίκη, αλλά ο Μουσταφέρης με δικό του προσωπικό καλάθι 0,4 πριν το τέλος, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με σκορ 47-47! Οι «μαυρόασπροι» μπήκαν φουριόζικα πεντάλεπτο και με πέντε αναπάντητους λ πόντους πήραν ένα γρήγορο προβάδισμα με σκορ 47-52, όπου είχε σαν αποτέλεσμα να φτάσουν εντέλει σε μία σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 56-67!

Betsson MVP ο Θανάσης Μπελεφάντης με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αναστάσιος Δαλίτσικας είχε 17 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 21/56 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 16/32 βολές, 58 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψιματα και 7λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/65 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 12/22 βολές, 48 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη.

Airμπωλ (Μπιλάλης): Βουτσελάκος12, Δαλίτσικας 17, Κιάμος, Κοσκινάς, Μουσταφέρης 12, Μπιλάλης, Οικονομάκης 3, Οργίνος 12, Παπαδάκης.

Χάνειball (Κωνσταντίνος Χριστόπουλος): Γεωργίου 13, Δαμουλάκης 7, Κότσιφας 4, Μπελεφάντης 11, Κωνςταντίνος Χριστόπουλος 18, Δημήτρης Χριστόπουλος 4, Κων. Σερ. Χριστόπουλος 10.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης καθόλη τη διάρκεια της!