23/04/2023
Pink Flamingos 20 16 12 16 - 64 -
Los Lampriniers 9 14 9 15 - 47 -

Από-χαιρέτησαν Flamingos και Labriniers!

Με το 16ο φετινό ροζ φύλλο αγώνα ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον τέταρτο όμιλο της Development League οι Pink Flamingos, καθώς για την 26η και τελευταία αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Los Labriniers με 64-47, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού για τον Σεπτέμβρη!

Από πολύ νωρίς οι Pink Flamingos πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με τον Γκαλά να σκοράρει 13 πόντους και τον Ζαχαρόπουλο να ευστοχεί από την περιφέρεια, προηγήθηκαν με 20-9. Ο Κοκόλης με 5 πόντους και οι Γρύλλης - Σκούρτας με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το ματς και με 5 νέους πόντους του Γκαλά, 5 του Θεοδωρίδη και 4 του Ζαχαρόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 36-23. Τους Los Labriniers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Ευγενείας και Γκαραγκάνης με 4 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Σκούρτας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Κορρέ και 4 του Γκαλά, οι "Ροζούληδες" διατήρησαν την διψήφια διαφορά, 48-32. Δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, παρά τους 4 νέους πόντους του Ευγενεία. Σκορ τρίτης περιόδου 48-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Κάρβουνο και έτσι οι Pink Flamingos έφτασαν εύκολα στη νίκη με 64-47, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γκαλά, Ζαχαρόπουλου και Θεοδωρίδη. Για την ομάδα από την Λαμπρινή στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ευγενείας, Σκούρτας, Γρύλλης και Κοκόλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/4 βολές, 23/43 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/9 βολές, 20/55 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Betsson mvp των Pink Flamingos ο Γκαλάς με 26 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 12/17 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Los Labriniers ο Ευγενείας με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές και 5/11 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Κορρές 8 (1), Καραμήτσος, Ζαχαρόπουλος 13 (1), Γκαλάς 26, Κουβάτης 7 (1), Θεοδωρίδης 8 (2), Χρονόπουλος 2

Los Labriniers (Ρίζος): Σκούρτας 11 (1), Γκαραγκάνης 5, Ρίζος 5, Ευγενείας 11, Γρύλλης 8, Κοκόλης 7

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης!