23/09/2023
Grava Thunders 15 18 8 14 - 55 -
40φεύγα... 14 12 14 17 - 57 -

«Απόδραση» με Παπαθωμά σε νεκρό χρόνο!

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στην Development 2 League οι 40φεύγα οι οποίοι πήραν το ματς-θρίλερ επί των Grava Thunders με 55-57. Ο Παπαθωμάς με καλάθι του σε νεκρό χρόνο τελείωσε τις ελπίδες παράτασης των γηπεδούχων και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, η οποία πλέον βρίσκεται στο 2-0. Οι Grava Thunders για τρία δεκάλεπτα έδειχναν να πατούν καλύτερα, αλλά στο τέταρτο τα πράγματα έγειραν προς την πλευρά των αντιπάλων τους και έτσι μέτρησαν και δεύτερη ήττα (0-2).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Καραμούζα να δείχνει να έχει πολύ όρεξη και τους Thunders να προηγούνται 12-6. Ο Παπαθωμάς από την άλλη ήταν πάρα πολύ ουσιαστικός στο παιχνίδι του, με σωστές αποφάσεις επιθετικά, κάτι που έδωσε στην ομάδα του την ευκαιρία να πλησιάσει στο 13-12. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα με 15-14.

Οι Grava Thunders έκαναν πολύ δυναμικό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 11-2, έφτασαν να προηγούνται 26-16. Για αρκετό διάστημα οι γηπεδούχοι κράτησαν την διψήφια διαφορά τους, με τους 40φεύγα να βγάζουν μία μικρή αντίδραση με τους Ζαχαριάδη και Τσαγκάρη. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 33-26.

Ο Μαρίνης γύρισε… άλλος παίκτης μετά την διακοπή και πετύχαινε το ένα καλάθι μετά το άλλο. Έτσι με 7 δικούς του σερί πόντους, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο δίποντο (35-33). Καραμούζας και Τσιμπίδης κράτησαν μπροστά την ομάδα τους, ωστόσο μέχρι να περάσει το τρίτο δεκάλεπτο, οι 40φεύγα μπόρεσαν να φτάσουν πιο κοντά από ποτέ, με τον Τσαγκάρη να γράφει το 41-40.

Ο ίδιος παίκτης έδωσε το «σήμα» για την επίθεση με το τρίποντό του που έκανε το 41-43. Οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά, ενώ λίγο πριν το τέλος είχαν χτίσει απόσταση 5 πόντων (54-49). Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να λυγίσει τους 40φεύγα. Με τρίποντο του Ζαχαριάδη και καλάθι του Σαρακατσιανού ήρθε η ισοφάριση (54-54) και τα πάντα ήταν ανοιχτά στο φινάλε. Τσιμπίδης και Αρκούδης ευστόχησαν σε μία βολή ο καθένας (55-55) και τα πάντα κρίθηκαν στις τελευταίες επιθέσεις των δύο ομάδων. Οι Grava Thunders δεν μπόρεσαν να πετύχουν καλάθι και έτσι ήρθε ο Παπαθωμάς για να σκοράρει σε νεκρό χρόνο στην αντίπαλη ρακέτα και να χαρίσει τη νίκη στους 40φεύγα, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Μαρίνης με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Από τους Grava Thunders ξεχώρισε ο Χρήστος Καραμούζας με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Οι Grava Thunders είχαν 14/45 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 18/28 βολές, 43 ριμπάουντ, όπως και 3 ασίστ, 11 κλεψίματα, 20 λάθη και 1 μπλοκ. Οι 40φεύγα από την άλλη μέτρησαν 18/51 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 6/18 βολές, 38 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Παράλληλα είχαν 10 κλεψίματα, 23 λάθη και 2 μπλοκ.

Grava Thunders (Ντούρμας): Καμουτσής, Καραμούζας 29(12ρ.), Μάντζαρης 8(4ρ.), Μιχαήλ, Νάσης, Ντούρμας 2(12ρ.), Σωτηριάδης 5(6ρ.), Τσιμπίδης 11(5ρ.)

40φεύγα (Μαρίνης): Αρκούδης 1(1ρ.), Γιαννόπουλος, Ζαχαριάδης 15(8ρ.), Κωφός, Μαρίνης 11(12ρ.), Μπούταλης, Παπαθωμάς 9(5ρ.), Σαρακατσιανός 5(4ρ.), Συρίγος 2(1ρ.), Τσαγκάρης 11, Χρήστου 3(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το δραματικό φινάλε του παιχνιδιού.