11/03/2024
The Hoopers 11 16 21 20 - 68 -
Thessaloniki Avispas 12 28 23 30 - 93 -

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης από τους Thessaloniki Avispas!

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να έχουν ως σημείο αναφοράς την πολύ κάλη τους αμυντική λειτουργία που ανάγκασε τον αντίπαλο σε πολλές άστοχες επιθέσεις. Το 11-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Thessaloniki Avispas άνοιξαν το παιχνίδι και εμφάνισαν εκπληκτική απόδοση στην επίθεση. Οι Διαμαντής, Καρανώτας και Μουταφίδης ήταν αναπόφευκτοι στο γήπεδο, ενώ οι The Hoopers προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Καραγιαννιώτη και Χαλέπλη. Παρόλο που οι The Hoopers δεν σταμάτησαν ποτέ να μάχονται, οι Thessaloniki Avispas κατάφεραν να κερδίσουν το δεύτερο δεκάλεπτο με σαφή διαφορά, με σκορ 27-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Thessaloniki Avispas συνέχισαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, ενώ οι The Hoopers προσπάθησαν να αντισταθούν. Οι Καραγιαννιώτης και Χαλέπλης προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι, αλλά η ανωτερότητα των Thessaloniki Avispas ήταν εμφανής. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Thessaloniki Avispas να διατηρούν ένα μεγάλο προβάδισμα, με σκορ 48-63.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είδε τους Thessaloniki Avispas να διατηρούν και να αυξάνουν το προβάδισμα, να ελέγχουν τον ρυθμό και να κερδίζουν τον αγώνα με 68-93. Οι παίκτες των Thessaloniki Avispas παρέμειναν συγκεντρωμένοι και αποδοτικοί, καταφέρνοντας να κλείσουν τον αγώνα με επιτυχία.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Ιωάννης Διαμαντής ο οποίος πέτυχε ένα εντυπωσιακό Double Double έχοντας 29 πόντους και 24 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους The Hoopers είναι ο Χρήστος Γιαγρίδης ο οποίος πέτυχε 5 πόντους και μάζεψε 19 ριμπάουντ.

The Hoopers: Γιαγρίδης 5(1), Θεοδουλίδης 8(1), Καραγιαννιώτης 21, Χαλέπλης 21(2), Χατζηβακαλέλης 13(2)

Thessaloniki Avispas: Διαμαντής 29(3), Ιακωβίδης 6, Καρανώτας 30(6), Κώστας 3, Μαυρίδης 7(1), Μουταφίδης 18(6)